FOTO: avaz.ba

Odluka Kristijana Šmita, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, a koji je van snage stavio Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, neće biti poštovana u Republici Srpskoj, gdje kažu da on nema pravo da nameće bilo kakve akte.

"To je za nas ništavno i pravno potpuno neutemeljeno. Mi ćemo nastaviti da sprovodimo naš Zakon o nepokretnoj imovini. A njegovu pisaniju nemamo namjeru da igdje objavljujemo i to ne obavezuje naše nadležne organe", rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske. 
 
On je naglasio da se nakon Šmitove odluke ništa neće desiti te da će ostati na snazi i neće biti poništen i da "lažni visoki predstavnik ne može da ga poništi".
 
"Smatram da se preigrao i poručujem da nećemo sprovoditi njegovu odluku", rekao je Dodik. 
 
Podsjećanja radi, Narodna skupština RS krajem decembra prošle godine usvojila je Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti i on je 28. februara trebalo da stupi na snagu. Međutim, samo nekoliko sati prije Šmit je suspendovao primjenu zakona do odluke Ustavnog suda BiH. 
 
Kada je riječ o Ustavnom sudu BiH, nakon što je zakon stupio na snagu, i nakon što ga je Šmit stavio van snage, Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, podnio je zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona.
 
Isto su uradili i 11 poslanika stranaka "četvorke" u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, odnosno SDP-a, NiP-a, Naše stranke i Bosanskohercegovačke inicijative Kasumović Suad, uputili su zahtjev Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti.
 
"Državna imovina je za nas jedno od najvažnijih pitanja i o tome može odlučivati samo Parlamentarna skupština BiH", napisao je na svom Twitter nalogu Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH.  
 
Za razliku od Zvizdića, Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova, rekao je da BiH nema svoju imovinu i da može imati samo onoliko koliko joj daju entiteti na korištenje. 
 
"BiH je nastala agregacijom Republike Srpske i FBiH koje su unijele svoj puni ustavnopravni, državopravni i imovinski kapacitet", rekao je Karan. 
 
U svom zahtjevu prema Ustavnom sudu BiH Komšić je zatražio privremenu mjeru kako ne bi nastala šteta zbog primjene Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti. 
 
"Bez obzira na to što se zahtjevi za privremenu mjeru razmatraju na plenarnim sjednicima Ustavnog suda BiH koje se sazivaju tek nekoliko puta godišnje, vjerujemo da će Ustavni sud BiH prepoznati važnost i hitnost ovog predmeta", naveo je Komšić. 
 
Istovremeno, Komšić je pozvao i Tužilaštvo BiH da reaguje i procesuira osobe koje ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )