Predstavnici Svjetske banke u BiH aktivno rade sa nadležnim institucijama Srpske na formiranju registra zaposlenih u javnom sektoru s ciljem da bude uvedeno više reda kada je riječ o broju radnika i njihovim primanjima.
Srpska ima registar državnih službenika već deset godina, ali će uspostavljanjem ovog registra, tvrde nadležni, biti proširen obuhvat. U sistem će, prema njihovim navodima, ući svi zaposleni koji primaju platu iz budžeta Srpske, čime će biti stvoreni uslovi za preciznije i efikasnije praćenje broja zaposlenih i njihovih primanja.
Rok za izradu registra bio je, prema planovima Vlade RS, jun ove godine, ali bez obzira na njegovo probijanje, nadležni uvjeravaju da uveliko slažu kockice za završetak posla koji opisuju kao veoma ozbiljan i složen.
U Svjetskoj banci su potvrdili da sa nadležnima u RS pripremaju podlogu za uspostavljanje registra zaposlenih u javnom sektoru u Srpskoj. Naglasili su da su u kontaktu sa Ministarstvom uprave i lokalne samouprave, Ministarstvom finansija i Agencijom za državnu službu RS u vezi sa unapređenjem regulative koja uređuje prikupljanje i obradu podataka o zaposlenima u javnom sektoru.
Postojeći Zakon o registru zaposlenih koji su korisnici budžeta RS, a koji je nedavno usvojen, kažu, nije definisao na koji način će biti prikupljani podaci o zaposlenima na nivou lokalnih samouprava i u sektoru zdravstva.
- Nakon što taj dio bude uređen, pristupiće obezbjeđivanju tehničkih uslova za izradu softverskog rješenja za registar za koji su obezbijeđena sredstva iz projekta koji finansira EU u BiH - kazali su u Svjetskoj banci.
Na pitanje koji su modaliteti trenutno u razmatranju, odnosno da li se rješenja koja su na stolu već primjenjuju u nekim zemljama, kazali su da im je predstavljen model registra koji postoji u Agenciji za državnu upravu RS, a koji bi uz dodatna unapređenja mogao prerasti u registar zaposlenih.
- Registar zaposlenih će prvenstveno pomoći u kontroli ukupnog broja zaposlenih. Registar je važan alat za praćenje kretanja ukupne mase zarada zaposlenih u javnom sektoru, što je jedan od prioriteta Vlade RS s ciljem uvođenja fiskalne odgovornosti i boljeg upravljanja javnim finansijama - zaključili su u Svjetskoj banci.
Izrada registra jedna je od stavki iz Akcionog plana za realizaciju mjera Vlade za ovu godinu, ali i zadatak koji su međunarodne institucije zadale domaćim vlastima.
U Ministarstvu uprave i lokalne samouprave RS ranije su kazali da su stvorene zakonske pretpostavke za izradu tog registra zaposlenih i da traju usaglašavanja pitanja u vezi s tehničkim pripremama za pristupanje izradi softverskih rješenja.
U Srpskoj, prema posljednjim podacima Agencije za državnu službu, ima oko 20.000 ljudi koji platu primaju iz budžeta počevši od javne uprave do zdravstva, obrazovanja i drugih oblasti. Registar zaposlenih budžetskih korisnika dio je dokumenta okvirnog budžeta Srpske od 2019. do 2021. godine.
Strategija
Narodna skupština je u julu 2017. godine donijela odluku o usvajanju Strategije razvoja lokalne samouprave u RS od 2017. do 2021. godine, a kojom su definisani strateški pravci razvoja lokalne samouprave i koja predstavlja osnov za nastavak reforme sistema lokalne samouprave.
Usvojeno je i više podzakonskih akata kojima će biti obezbijeđena primjena novih zakona o lokalnoj samoupravi te službenicima i namještenicima.