Sastanak lidera vladajuće koalicije na nivou BiH biće održan sutra u Sarajevu, a jedna od tema, pored Plana rasta za zapadni Balkan, biće i imenovanje glavnog pregovarača, što je pozicija na kojoj insistira Republika Srpska.
"Neka rade šta god hoće, mi ćemo razumno tražiti da glavni pregovarač bude Srbin iz Republike Srpske te da ga odredimo mi i da ga prihvate. Ako neće, neće, šta da radimo", rekao je nedavno Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
On je naveo da je ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Bošnjak, njegov zamjenik Hrvat, a direktor Direkcije za evropske integracije Bošnjak, te da je sasvim logično da na tom mjestu budu uključeni Srbi.
Podsjećanja radi, "Nezavisne" su nedavno objavile da se razmatra i mogućnost da se umjesto jednog, imenuju tri pregovarača koja bi se na toj poziciji rotirala kao što se rotiraju članovi Predsjedništva BiH ili članovi Kolegijuma Doma naroda i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, međutim Dodik kaže da je to sporno.
"Sada izmišljaju razne priče o tome kako treba da budu trojica, te da se uvijek kada nešto treba da pripadne srpskoj strani to pokušava razgraditi. EU kaže da ne mogu trojica i da ne može biti rotirajuća, već da mora biti jedan", rekao je Dodik.
Uoči sastanka lidera oglasio je i Staša Košarac, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, koji je rekao da glavni pregovarač sa EU iz BiH treba da bude Srbin iz Republike Srpske i da je to stav od kojeg predstavnici Srpske neće odustati niti će pristati na bilo koja druga modifikovana rješenja.
"Ne postoji nijedan opravdan razlog da glavni pregovarač sa EU ne bude Srbin iz Republike Srpske. Republika Srpska ima kompetentne ljude koji na adekvatan i posvećen način mogu da odgovore stručnom, opsežnom i složenom poslu glavnog pregovarača sa EU", rekao je Košarac.
O glavnom pregovaraču BiH sa EU govorila je i Elvira Habota, direktorica Direkcije za evropske integracije, koja je rekla da su ključni zadaci koje BiH treba da ispuni kako bi se krenulo u narednu fazu usvajanje zakona o sudovima, zakona o VSTS-u, zakona o zaštiti ličnih podataka i zakona o graničnoj kontroli, naglašavajući da se od BiH očekuje i imenovanje glavnog pregovarača i pregovaračkog tima.
Ona je rekla da je ključno imati imenovanog glavnog pregovarača prije održavanja sastanaka na kojem se BiH detaljno prezentuje cjelokupna pravna stečevina EU.
"Imenovanje glavnog pregovarača vrlo je važno, ali je podjednako važno i imenovanje cjelokupne strukture, cijelog pregovaračkog tima. Takođe je značajno da se uključi u sve to poslovna zajednica i ostala slična udruženja, jer proces pregovora traži simbiozu snažne političke podrške i stručnog znanja. Prema iskustvima država koje su ispred nas u ovom procesu i koje su prije prošle ovaj proces, na kraju dana je politika ta koja će ipak donijeti ključne odluke. Bez obzira na model strukture i na personalna rješenja, naravno, treba voditi računa o uključivanju struke u sve to", rekla je Habota, a prenosi Fena.
O glavnom pregovaraču BiH bilo je govora i na posljednoj sjednici Savjeta ministara BiH, a Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH inicirala je da se ubrzaju procedure na uspostavljanju kancelarije glavnog pregovarača.
Glavni pregovarač imaće jednu od glavnih uloga u procesu pristupanja BiH Evropskoj uniji, odnosno u pregovorima između BiH i Evropske unije. Od pregovarača se zahtijevaju visoka stručnost, profesionalnost i diplomatske vještine, a osim upravljačke i pregovaračke uloge, ima i nadzornu ulogu. Praktično, glavni pregovarač je na vrhu i koordiniše proces kako u BiH, tako i prema Evropskoj uniji, i u direktnom je kontaktu s Evropskom komisijom.