Jubilarni, 25. put Republika Srpska večeras će dobiti nove sportske heroje, dok će manifestacija Izbor deset najboljih sportista u organizaciji "Glasa Srpske" doživjeti svoje 62. izdanje.

Na današnjoj sjednici stručni žiri, kojem predsjedava proslavljeni srpski vaterpolista Aleksandar Šapić, odlučiće ko će na tronu naslijediti prošlogodišnjeg laureata Natašu Vidović i ponijeti prestižnu titulu najboljeg sportiste Republike Srpske za 2016. godinu. Prestižnu manifestaciju, koja je jedna od najstarijih ovog tipa u regionu, direktno će prenositi medijski partner "Glasa" Radio-televizija Republike Srpske od 20.10 časova.

- Najvažniji deo posla tek nas očekuje jer moramo izabrati najbolje među najboljima. Lako ćemo skratiti listu na deset imena, ali onda nastaju "muke". Ipak, verujem u ispravnost našeg izbora i da nećemo pogrešiti pošto nas na to obavezuju sva imena koja su do sada bila laureati - izjavio je Šapić.

Sportisti koji su kandidovani ove godine su: 1. Ajla Sinanović (odbojkašica Bimal Jedinstva) osvojila je triplu krunu ove godine pošto je trijumfovala u Kupu RS, Kupu BiH i prvenstvu BiH. Sa svojom ekipom nastupila je u šesnaestini finala evropskog CEV kupa. Standardni je član reprezentacije BiH i najbolja odbojkašica Republike Srpske za 2016. godinu. 2. Aleksa Crnčević (biciklista Samita) vicešampion je BiH u brdskom biciklizmu, prvak u u brdskoj vožnji u drumskom biciklizmu, vicešampion u drumskom biciklizmu, te prvak u brdskom maratonu.

3. Darko Savić (kajakaš Vrbasa) prvak je BiH u kajaku na mirnim i divljim vodama, kao i u slalomu. Finalista je Svjetskog prvenstva u Banjaluci na kojem je zauzeo 15. mjesto dok je trijumfovao na trkama Evrokupa u Skoplju i Augzburgu. 4. Draško Albijanić (košarkaš Igokee) osvojio je prvenstvo BiH dok je ove sezone jedan od najboljih igrača kluba u ABA ligi. 5. Draško Vujković (vaterpolista Banjaluke) u godini na izmaku postao je šampion Republike Srpske i osvojio je Kup BiH. 6. Mihajlo Čeprkalo (plivač "22. aprila") zauzeo je 37. mjesto u disciplini 1.500 metara na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru. Po rezultatu u juniorskoj konkurenciji zauzima drugo mjesto u Evropi. 7. Mladen Ristić (tekvondoista Zvornika) postao je šampion Republike Srpske i trećeplasirani na prvenstvu BiH. 8. Mladena Petrušić (atletičarka Sokoca) osvojila je prvo mjesto na prvenstvu BiH u skoku uvis, drugo mjesto u skoku udalj i na 100 metara prepone. Zauzela je treće mjesto na prvenstvu Balkana u sedmoboju u Rumuniji i drugo mjesto na prvenstvu malih zemalja Evrope u skoku uvis na Malti. Ove godine oborila je dvoranski rekord BiH i RS u petoboju. 9. Nevena Lukač (rukometašica "Mire") osvojila Kup BiH i Kup Srpske te igrala u Čelendž kupu. 10. Tatjana Đekanović (članica streljačkog kluba Geofon) postala šampionka RS i BiH u gađanju vazdušnom puškom, a na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru osvojila 35. mjesto u disciplini vazdušna puška deset metara. 11. Mitar Mrdić (džudista Leotara) postao prvak Balkana u kategoriji do 81 kilogram i proglašen je najboljim džudistom u BiH. 12. Nikola Poluga (karatista Drine) osvojio je bronzanu medalju na Balkanskom prvenstvu u VKF federaciji. Postao je i prvak BiH, te srebrni na turniru "Zlatni pojas" u Čačku i turniru "Dragiša Jović" u Bijeljini. 13. Nikola Drobnjak (kik-bokser Zvornika) prvak je BiH u disciplini K1 i lou-kik, a u ovoj disciplini osvojio je zlato na Balkanskom kupu u Tešnju te je proglašen za najboljeg borca. Bio je najbolji i na Internacionalnom turniru Ilidža open u Sarajevu. 14. Dašo Simeunović (bokser Radnika) jedini je šampion BiH iz Republike Srpske i jedini iz RS koji je učestvovao na olimpijskim kvalifikacijama u Azerbejdžanu. 15. Mladen Plakalović (skijaš Sarajeva) prvak Republike Srpske i BiH u biatlonu dok je FIS Balkan kupu zauzeo drugo mjesto. 16. Marko Obradović (fudbaler Radnika) najbolji strijelac i igrač ekipe sa kojom je prošle sezone osvojio trofeje u Kupu RS i BiH. 17. Sanja Milojica (stonoteniserka Prijedora) ove godine zauzela je treće mjesto na prvenstvu BiH u pojedinačnoj konkurenciji i drugo u RS, te drugo u igri parova na prvenstvu BiH i prvo u RS. Sa Prijedorom je postala šampion RS i drugoplasirana u BiH. 18. Katarina Jokić (teniserka) osvojila je fjučers u Prokuplju i igrala nekoliko četvrtfinala. 19. Igor Ignjatović (KKI Vrbas) predvodio je ekipu do titula u Ligi RS, BiH i NLB ligi, kao i do trofeja u Kupu RS i BiH te učestvovao na Čelendž kupu u Banjaluci. Osvojio je zlato na međunarodnom turniru u Oradei. 20. Momir Ašonja (šahovski savez invalida) aktuelni je šampion RS i BiH u konkurenciji slijepih i slabovidih lica. 21. Velezar Šurbat (streljački savez invalida) prvak je RS u pojedinačnoj konkurenciji uz oboren rekord, kao i osvajač Kupa RS. Na najjačem takmičenju u BiH Hendikep festu osvojio drugo mjesto. Prvo mjesto pojedinačno osvojio je u ligi Srbije.

Žiri

Osim Šapića u žiriju se nalaze proslavljeni fudbaler Vladan Grujić, urednik sportske redakcije RTRS-a Dragan Novaković, predstavnik Ministarstva porodice, omladine i sporta RS Oliver Gačić i urednik sportske redakcije "Glasa Srpske" Dušan Repija. Na čelu Organizacionog odbora nalazi se gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.

Ostala priznanja

Osim nagrada za deset najboljih sportista Srpske, na završnoj manifestaciji biće dodijeljena povelja za izuzetan sportski poduhvat godine, plakete za izuzetan doprinos u afirmaciji i unapređenju sporta, plaketa za dugogodišnji doprinos razvoju sporta, plakete za ambasadore sporta RS, plaketa za izuzetne rezultate u sportu za invalide, plaketa za doprinos, razvoj i unapređenje specijalnih i paralelnih veza Srbije i Republike Srpske u oblasti sporta, nagrada najboljem treneru, plaketa za sportski događaj godine, te "Zlatno pero - Limun Papić" najboljem sportskom novinaru.

Gosti Danilović, Cvetković, Rajevac...

Kao i svake godine manifestaciju će svojim prisustvom uveličati slavni sportisti koji su rezultatima i medaljama bezbroj puta obradovali naciju.

Osim Aleksandra Šapića, koji je sa oduševljenjem prihvatio da bude na čelu žirija i da svoj sud o najboljim sportistima Srpske, pozivu "Glasa Srpske" odazvali su se i drugi bivši asovi. Jedan od njih svakako je Jovica Cvetković, svojevremeno jedan od najboljih rukometaša svijeta, a sadašnji selektor reprezentacije Srbije. Biće to na neki način njegov povratak u Banjaluku, jer je u sezoni 2013/14. sa Borcem m:tel osvojio duplu krunu.

- Lepo je vratiti se u grad iz kojeg nosim samo pozitivne utiske. Iskoristiću priliku da se vidim sa ljudima iz mog bivšeg kluba, a je sam prvenstveno došao da podržim manifestaciju koja traje više od šest decenija - rekao je Cvetković.

Najveće ime ženskog rukometa svih vremena Svetlana Ceca Kitić takođe dolazi u Banjaluku, a prvi put će "Glasovu" manifestaciju uveličati fudbalski stručnjak Milovan Rajevac. Košarkaše će predstavljati odskora prvi čovjek srpske košarke Predrag Danilović, kao i generalni sekretar KSS Dejan Tomašević. Naravno, veče će kao i svake godine upotpuniti "domaći" sportisti i sportski radnici, te dugogodišnji prijatelji "Glasa Srpske".

Ministarstvo porodice, omladine i sporta: Nagrade perspektivnim

Dugogodišnji partner "Glasa Srpske" u organizaciji prestižne manifestacije je Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske.

Ministar Jasmina Davidović dodijeliće stipendije najtalentovanijim sportistima. Podsticaj za dalju karijeru i napredak dobiće deset odabranih kao i jedan sportista sa invaliditetom.

- U dosadašnjoj praksi pokazalo se da naši stipendisti u najvećem broju slučajeva opravdaju očekivanja, a mnogi od njih kasnije su se našli među deset najboljih u Srpskoj, a neki i ponijeli nagradu za najboljeg. To je već ustaljen ciklus koji prođe svaki perspektivni sportista - rekao je viši stručni saradnik u ministarstvu Oliver Gačić.

Prije svečanosti u Banskom dvoru, Davidovićeva će ugostiti nagrađene sportiste.

Banjalučanke izvode himnu

Svečana ceremonija počeće izvođenjem himne Republike Srpske "Moja Republika" koju će izvesti ženski kamerni hor Banjalučanke, a u revijalnom dijelu večeri goste i sportiste zabavljaće banjalučki muzičari Natalija Havralenko i Lukijan Ivanović. Generalni medijski pokrovitelj je Radio-televizija Republike Srpske, a direktan prenos počinje u 20.10 časova. Voditeljski par činiće Marijana Đurđević i Darko Savić.