"Novosti" u Srebrenici, gde se još broje glasovi sa izbora iako je pobednik poznat. Plaše se falsifikovanja listića iz Federacije koji su na strani Durakovića
Svi u Srebrenici koji znaju matematiku na nivou četvrtog razreda osnovne škole znaju da je srpski kandidat Mladen Grujičić pobedio na izborima i da je on novi načelnik ove opštine.
Svi oni Srebreničani koji više veruju visokoj politici u kojoj jedan plus jedan ne mora da bude dva još ne veruju u rezultat na semaforu koji kaže da će Ćamil Duraković uskoro morati da izađe iz svog načelničkog kabineta i opštinske zgrade.
Srbi strepe da će velike zapadne sile uz pomoć sarajevskih izvršitelja pokušati da izvedu još jednu alhemijsku režiju na štetu našeg naroda. Bošnjački lideri, ali i njihovi glasači, upravo se uzdaju baš u taj scenario.
U tom ambijentu diše Srebrenica tri dana pošto je narod na izborima rekao svoje i otkad je Mladen Grujičić, iza koga su stale sve srpske stranke, proglasio ubedljivu pobedu.
Konkretno, Srbi strahuju od pravnog vandalizma, od poništavanja glasanja i na mestima gde nije bilo prigovora kao i od grubog falsifikovanja i napumpavanja glasova iz federacije i dijaspore koji su više na strani Durakovića.
Trenutni rezultat je 3.957 glasova za Grujičića, a 1.645 za Durakovića. Praktično, u igri je još potencijalnih 3.300 glasova koji stižu pismima i iz inostranstva, ali Grujičić je ubeđen da oni ništa ne mogu da promene.
- Ne postoji matematika po kojoj Duraković može da dobije izbore koje je izgubio. Imali smo kontrolore u gotovo svim izbornim mestima u Federaciji i on je na njima dobio najviše 1.000 glasova. U dijaspori, od ukupno 1.600 upisanih birača, mi imamo oko 500. Izbori su završeni. Moramo sada da budemo mirni jer Durakoviću odgovaraju ekscesi i incidenti - upozorava Grujičić.
Duraković pak ne priznaje poraz dok se svi glasovi ne prebroje. Na ulazu u svoj kabinet kroz osmeh nam kaže:
- Vidite, još sam u svojoj kancelariji. Priznaću poraz ako rezultati pokažu da sam izgubio. Ali, Grujičić je već u nedelju uveče podigao tenzije u gradu proglasivši pobedu. Provocirali su Bošnjake zastavama Srbije i skandiranjem na ekavici "pobeda" umesto "pobjeda", kako se kod nas govori.
Oprečni stavovi, ali u zgradi Opštine i srpski i bošnjački političari trude sa budu ljubazni jedni prema drugima. Više osmeha na licima predstavnika našeg naroda:
- Srbi i Bošnjaci žive mirno u Srebrenici. Nema incidenata. Ali bojimo se da neko sa strane, kao što je to bilo uvek, ne umeša prste i ne potpali neku varnicu. To bi išlo naruku bošnjačkom kandidatu koji je izgubio izbore. A pitamo se i zašto bi se izbori bilo gde ponavljali kad prigovora na biračkim mestima nije bilo - oprezan je Miloš Milovanović, predsednik Skupštine opštine.
Da su Srbi jedinstveni kako pre tako i posle izbora, uverava nas Momčilo Cvjetinović, prvi čovek lokalnog SDS, inače direktor škole koju zajedno pohađaju srpska i bošnjačka deca:
- Logično je da Duraković ne veruje da je izgubio. On neće u to verovati ni kad Grujičić uđe u kabinet. Pritiscima i visokom politikom svi su mogli da se bave do 2. oktobra.
Duraković tvrdi da Srbi provociraju
Dok se u medijima diže politička tenzija o kojoj izveštavaju svetski mediji, ulice Srebrenice su gotovo puste. Mladih skoro da nema, kafane su prazne, ništa ne nagoveštava bilo kakve čarke. Prilično učmalo.
- Bošnjaci su na vlasti 17 godina i ne mogu da prihvate poraz - analizira kolektivnu psihologiju Obren Andrić Bato (55), srebrenički ugostitelj.
- Kod mene u restoran dolaze samo Srbi, a opštinski glavaši reprezentaciju troše isključivo u njihovim kafanama. Oni su bili vlast samo za svoj narod.
Ipak, po nekim kafićima sede zajedno Srbi i Bošnjaci. U jednom separeu zatičemo Ratka, Mesudina i Hasu. Ispred njih tuzlansko i "jelen" pivo. Svako pije "svoje".
- Ne interesuje nas ni politika ni izbori. Pa zar to glasanje nije završeno - govore nam uglas.
Najveća muka u Srebrenici je beda. Ona je zajednička za sve. Mladi tolikom brzinom odlaze da niko od naših sagovornika ne zna tačno koliko stanovnika danas ima ova varošica. Kao što ne znaju ni izborne rezultate. Bošnjaci misle da ih ima oko 7.500, dok Srbi kalkulišu sa cifrom od oko 5.000, a tvrde da se odselilo oko 15.000 naših sunarodnika.
U kafani svako pije "svoje" pivo
Zajednička im je i računica da je oko 80 odsto nezaposlenih i da niko ne zna gde su ulupani silni milioni koji su u prethodnim godinama raznim kanalima "upumpani" u opštinu.
U gradu ima i crkva i džamija. Običan narod se moli da se "ono nikad ne ponovi". Ratu ni ime ne žele da pomenu.
OTVARAJU VREĆE
CENTRALNA izborna komisija BiH odobriće opštinskoj komisiji u Srebrenici otvaranje vreća, kako bi se ponovo prebrojali listići.
Predsednik OIK Nermin Alivuković kao da nije nestrpljiv sa konačnim rezultatima i podseća nas da su se 2012. godine pobednici u Srebrenici znali tek posle nekoliko meseci:
Pojedini obrasci sa biračkih mesta su bili neuredni i zato se menjao rezultat koji je prikazivan u javnosti.