SRBI JOŠ NA NIVOU STATISTIČKE GREŠKE: Šta su pokazali nedavni izbori za Kantonalne skupštine i parlament Federacije BiH
Izvor: novosti.rs
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Protekli opšti izbori u BiH su pokazali da Srbi u Federaciji na nivou statističke greške! Najbolji dokaz za to je broj glasova koji su dobili srpski predstavnici u Kantonu 10, gdje su opštine Drvar, Grahovo i Glamoč i gdje su oni većina.
U te tri opštine na izbore je izašlo oko 5.000 Srba, oko 2.000 manje nego prije četiri godine.
U pomenutom kantonu Srbi su dobili četiri poslanika za Kantonalnu skupštinu, i oni su bili na listama Srpske napredne stranke i Srpskog nacionalnog pokreta i to su jedine dvije političke opcije u Federaciji koje imaju podršku stranaka iz Srpske. Uz to imali su i podršku SNSD iz RS.
Tako će iz Kantonalne skupštine u Klubu Srba Doma naroda Parlamenta FBiH u sledeće četiri godine sjediti Goran Broćeta i Nikola Materić, delegati iz SNSD, Duško Radun, kandidat SNS FBiH i Dragana Damjanović SNP.
Oni su izabrani glasovima srpskog naroda u Federaciji BiH. Ostalih 19 Srba u Domu naroda PFBiH popuniće predstavnici srpske nacionalnosti koji su bili na listama SDA, DF, SDP, HDZ BiH, Naše stranke i izabrani su glasovima Bošnjaka i Hrvata. Tako će se ponoviti situacija, kao i posle svakih posleratnih izbora, da se Klub Srba u Domu naroda FBiH popunjava kadrovima stranaka sa sjedištem u Sarajevu ili Mostaru, a ne iz stranaka sa sjedištem u RS ili u Federaciji.
- Kada govorimo o Federaciji BiH, Srba jedino ima u Kantonu 10, dok u ostalim kantonima to je minimalan broj i oni ne mogu da prođu ispred stranaka sa sjedištem u Sarajevu.
Jedino Srbi mogu da računaju na glasove u Drvaru, Grahovu i Glamoču i to je činjenica - kaže za "Novosti" Duško Radun, predsednik SNS FBiH i delegat u Domu naroda PBiH.
Nažalost, kako kaže Radun, ovi izbori su pokazali i da je sve manje Srba u Kantonu 10 i da narod odlazi jer vlast u Federaciji i kantonu nema sluha da pomogne to područje.
Goran Broćeta, delegat SNSD u Domu naroda FBiH, kaže da srpski narod u Federaciji neće imati koristi ukoliko se nešto ne promijeni i da bi samo legitimni Srbi mogli da ga predstavljaju u Domu naroda.
- Svjedoci smo kako je u prošlom mandatu konstituisan Klub Srba kada se odlukom CIK BiH popunjavao, a ni tada nismo uspjeli da izaberemo potpredsednika Doma naroda, potpredsednika Federacije, a Vlada je bila u tehničkom mandatu - naveo je Broćeta.
Đorđe Radanović, predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH, kaže da od predratnih 542.000 Srba, sada na području Federacije živi manje od 40.000.
- Bošnjačka politika u ratu, a gdje su Srbi protjerani sa vekovnih ognjišta, sada se pokazuje na terenu, jer Srba praktično nema - kaže Radanović.
U DOMU NARODA VEĆI BROJ DELEGATA
Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg ne priznaje RS, nametnuo je izmjene izbornog zakona kojima je povećao broj delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH sa 17 na 23. Šmitove izmjene su došle kao rješenje da se spriječi blokada formiranja vlasti i gdje bi ukoliko ne bude 11 potrebnih ruku iz nekog od klubova da se podrži imenovanje, ta cifra biti smanjena na sedam ili četiri dok se ta odluka ne usvoji.