SPREMITE SE ZA BADNJE VEČE: Evo šta sve treba da se nađe na trpezi
Izvor: InfoBijeljina
×
0
Podijeli
FOTO: mondo.rs
Badnje veče je praznik koji se obilježava 6. januara, uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika.
Badnji dan, a potom i veče, najavljuju Božić, dan kada se rodio Sin Božji, Isus Hristos. To je i posljednji dan božićnog posta, koji vjernici drže šest nedjelja. Tada je porodica na okupu, a na trpezi se nalaze posna jela koja često imaju određenu simboliku.
Na ovo svečano veče, porodica je na okupu, a baš kao i tokom cijelog dana, trpeza je posna.
Kako izreka upućuje – Nije svaki dan Badnji dan, pa tako svečana trpeza treba da bude bogata i ukusna.
Da bi na sto donijeli najukusnija jela, a ipak ostali u okvirima tradicije, mnoge domaćice i domaćine zanima koja se to jela tradicionalno pripremaju i služe, kao i koja je njihova simbolika.
Veče uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika, kada se iščekuje proslava rođenja Isusa Hrista, na trpezi se nalaze posna jela koja često nose određeno značenje, kao što je takozvana badnjača – pogača koja se sprema za ovo veče u mnogim krajevima Srbije.
Za tradicionalno pravoslavno Badnje veče, trpeza nije spremna dok se na nju ne stave med i orasi koji su bili značajni još kod Starih Slovena i za koje se takođe smatralo da donose plodnost, kao i izobilje.
Na trpezi su takođe i pasulj prebranac, riba, suve šljive, smokve (simbol života i mira), kajsije i sveže jabuke – koje simbolišu plodnost i ljubav, zatim bademi, turšija, preukusne slane i slatke posne pite. Na stolu je crno vino koje simboliše krv Isusa Hrista.
S obzirom na to da se danas pod rijetko posipa slamom i žitom, badnjaku se osim osušenih hrastovih grančica simbolično dodaje nekoliko osušenih klasova pšenice ili zrna pšenice u kesici. Svi se radujemo svečanim zajedničkim trenucima uz posnu trpezu, kada je atmosfera iščekivanja posebno radosna, svečana i tiha.