FOTO: Kakopedija

Spavanje tokom popodneva može biti dobar način da se izborite sa padom energije, ali za ljude koji imaju gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERD), to i nije rješenje jer mogu imati problema sa gorušicom, pokazala je jedna mala studija.

Gorušica je uobičajena pojava kod čak trećine odraslih i oko 30 odsto trudnica. Iako bol dolazi iz grudi, u pitanju je želudačna kiselina koja se vraća u jednjak i nagriza ga.
 
Uzroci gorušice mogu biti različiti - od stresa, pića i cigareta pa do spavanja posle obroka ili brzog gutanja i premalo žvakanja hrane.
 
Ako je povezana sa jelom, najčešće se pojavljuje oko sat vremena poslije obroka.
 
Ako vam hrana izaziva gorušicu, drugi put kada jedete, opustite se i lagano u miru pojedite obrok, dobro žvaćite hranu i ne jedite prevelike količine.
 
Stres, prebrzo žvakanje i gutanje pojačavaju lučenje želudačne kiseline, pa samim tim i rizik od gorušice.
 
Citrusi, beli luk ili jela sa paradajzom i ljuta hrana takođe mogu da pojačaju izlučivanje kiseline. Ne bi trebalo da jedete pred sam odlazak na spavanje, tako najčešće nastaje noćna gorušica.
 
Uska odjeća takođe povećava rizik od nastanka ovog neprijatnog stanja, jer ona povećava pritisak na želudac.
 
U borbi protiv gorušice, pored lijekova za neutralizaciju želudačne kiseline, može da pomogne i žvakaća guma ili mentol bombona. One pojačavaju lučenje pljuvačke koja ublažava pečenje, a kiselinu ispiraju nazad u želudac.
 
Bitno je da gorušicu prepoznate na vrijeme, jer je simptom poremećaja ili bolesti sistema organa za varenje. Ona uništava kvalitet života pojedinca, a lako se liječi.
 
Gorušica može da izazove ozbiljno oštećenje jednjaka, pa čak i zuba ako kiselina dođe do usta.
 
U ozbiljnijim slučajevima gorušica može da izazove i bol u grudima, dehidrataciju, probleme sa gutanjem, vrtoglavicu, pa čak i povraćanje krvi.
 
Važno je napomenuti da kada je u pitanju bol u grudima, on se javlja kod gorušice, ali ukoliko ga prate znojenje ili poteškoće sa disanjem, to može biti pokazatelj ozbiljnih problema sa srcem.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )