Spavaćemo jedan sat kraće i ne samo to: Kako pomjeranje časovnika može da utiče na naše zdravlje
Izvor: Telegraf.rs
×
0
Podijeli
FOTO: Ilustracija
Ljetnje računanje vremena počinje u nedelju, 28. marta, pomjeranjem časovnika za jedan sat unapred, odnosno sa dva na tri sata ujutru.
Prelazak na ljetnje računanje vremena kratkoročno znači za jedan čas kraći san, ali dugoročno donosi duže trajanje dana u toku šest mjeseci od kraja marta do kraja oktobra.
Kako ovaj prelazak može da utiče na zdravlje
Bilo kakva promjena ili poremećaj u našem prirodnom ciklusu može da uzrokuje i smanjenu produktivnost i gubitak interesa za rad. U ovom periodu često postajemo podložniji bolestima i umorniji smo.
Sat se pomera napred pa ćemo spavati jedan sat kraće. Dermatolozi upozoravaju da ova promena može loše da utiče na vašu kožu pa s toga treba preduzeti određene mjere zaštite i prevencije. Gubitak jednog sata spavanja može da izazove poremećaj unutrašnjeg sata koji može da utiče na tempo starenja vaše kože.
- Naše tijelo je na zanimljiv način povezano sa našim unutrašnjim satom. Čak i najmanje promjene u ovom satu mogu da utiču na naše zdravlje, naročito na kožu. Dolazi do promene navika u spavanju, tjelesnoj temperaturi, radu srca, krvnog pritiska, količine kiseonika i lučenju hormona, a sve utiče na to kako vaša koža izgleda i kako se osjeća - rekla je Kendis Braun kozmetičarka na vodećoj klinici u Britaniji, prenosi Mirror.
Budući da je biološkom satu potrebno vremena da se prilagodi "poremećenom budilniku", ne treba da vas iznenadi ako sutra osetite jak umor, pospanost, pa čak i probleme sa srcem kod starijih ljudi.
Pomjeranje časovnika mnogo utiče na raspoloženje. To je naročito izraženo kod metereopata i ljudi sa osjetljivim krvnim sudovima.