FOTO: infobijeljina.com

Fond izdvojio 27 miliona maraka za liječenja van granica Srpske – najviše zbog bolesti srca, raka i neuroloških problema.

Priliku za ozdravljenje u bolnicama izvan Republike Srpske tokom protekle godine potražilo je 3.556 pacijenata, od čega se u Srbiji liječilo njih 3.456, a njih stotinu u zemljama Evrope.

Za liječenje osiguranika Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, ova ustanova je lani izdvojila oko 27 miliona maraka.

Liječenja u Srbiji koštala su Fond oko 24 miliona, a liječenja u drugim zemljama 2,9 miliona KM.

"Sa rješenjem FZO RS naši osiguranici u zdravstvenim ustanovama izvan Republike Srpske plaćaju samo participaciju ukoliko nisu oslobođeni ove obaveze, a ukoliko jesu, Fond u potpunosti finansira liječenje izvan RS, na primjer, za djecu do 18 godina, osobe starije od 65 godina, RVI, penzionere sa najnižom penzijom, oboljele od malignih bolesti i drugih težih oboljenja", objašnjavaju iz FZO RS za "Nezavisne novine".

Na liječenje izvan Republike Srpske, prema podacima Fonda, pacijenti se uglavnom upućuju zbog kardiohirurgije, odnosno oboljenja srca, zatim karcinoma, leukemije, neuroloških i drugih oboljenja, a osim u Srbiji, priliku za život bez bola građani su tražili i u bolnicama u Austriji, Italiji, Njemačkoj, Bjelorusiji, Sloveniji, Nizozemskoj…

"Osiguranici FZO RS imaju pravo na liječenje izvan Srpske i to onda kada zdravstvene ustanove u Srpskoj ne mogu da sprovedu liječenje, odnosno kada se određena zdravstvena usluga ne radi u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj. Osiguranici FZO RS se tada upućuju u ustanove izvan Srpske sa kojima Fond ima potpisane ugovore, uglavnom u Srbiju. Napominjemo da Fond finansira liječenje onda kada ono nije moguće ni u Srbiji, te ustanova iz Srbije u kojoj je pacijent liječen da prijedlog za dalje liječenje u inostranstvu", pojašnjavaju iz Fonda za "Nezavisne novine".

Kako dodaju, od 2020. godine i ova liječenja takođe finansira u potpunosti, odnosno pacijent plaća samo participaciju ako nije oslobođen plaćanja te obaveze, ukoliko se radi o oboljenjima koja su obuhvaćena listom oboljenja koja su definisana Pravilnikom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.

"Naime, ranije je Fond učestvovao u finansiranju troškova ovih liječenja, uglavnom u iznosu od 30 odsto ukupnih troškova liječenja, dakle, ne u potpunosti, kao što je to sada slučaj", kažu oni.

Tokom 2023. godine, na liječenje u inostranstvo je otišlo manje građana nego lani, pa se tako tada u Srbiji liječilo 3.359 pacijenata, za šta je izdvojen 21 milion KM, a u drugim zemljama 110 pacijenata, što je koštalo Fond 3,8 miliona maraka.

Iz FZO RS podsjećaju da oni ne finansiraju liječenja koja su u eksperimentalnoj fazi, odnosno koja nisu naučno dokazana i potvrđena u praksi.

Posebnu pažnju kroz Fond solidarnosti, FZO RS, posvećuje liječenju djece do 18 godina u inostranstvu, onda kada njihovo liječenje nije moguće u Republici Srpskoj i ustanovama izvan Republike Srpske sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ima potpisane ugovore.

"Fond solidarnosti u potpunosti snosi troškove liječenja djece kojima je odobreno liječenje u inostranstvu, što podrazumijeva kompletno liječenje, uključujući sve ono što je djetetu neophodno u toku liječenja. Takođe, refundira putne troškove i troškove smještaja. Najčešći razlozi za upućivanje na liječenja su maligna oboljenja, rijetke bolesti, transplantacija, urođene ortopedske anomalije, bolesti oka, srca i druga oboljenja", navode oni za "Nezavisne novine" i dodaju da su djeca liječena u referentnim klinikama u Njemačkoj, SAD, Francuskoj, Italiji, Turskoj, Austriji, Španiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Belgiji, Holandiji i drugim zemljama.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )