FOTO: ilustracija

Napitak od kupusa vijekovima se koristi kao narodni lijek za bolesti želuca, upale debelog crijeva, giht, reumu i zatvor. Primjenjuje se i za jačanje imuniteta, čišćenje organizma od toksina i poboljšanje krvne slike.

Kada koristiti sok od kupusa?
 
Anemija
 
Kako je kupus bogat mineralima, među kojima su značajno zastupljeni gvožđe, cink, magnezijum i fosfor, ispijanje ovog napitka može u velikoj mjeri poboljšati krvnu sliku. Prije svega se preporučuje mladim ženama, koje imaju obilne menstruacije, jer najčešće i imaju ovakvih problema. Osobe koje pate od anemije trebalo bi redovno da ga koriste.
 
Nervi
 
Ispijanje svježeg soka od kupusa za ublažavanje anksioznosti i nervoze preporučuje se sve češće. Sokom od kupusa možete poboljšati san i ukloniti nesanicu jer opušta i smiruje.
 
Bolesti pluća i upala grla
 
Kupus u kombinaciji sa medom je odličan za zaštitu i lečenje pluća od upale. Deluje vrlo uspešno u prevenciji i lečenju bronhitisa i astme, jer pročišćava disajne puteve. Ako vas boli grlo, umesto septoleta mućkajte usta i grgljajte sok od kupusa. On se pokazao kao dobar prirodan lek za upalne procese.
 
Stomak
 
Svježe cijeđen sok od kupusa za gastitis je pun pogodak. Pri tom, dobar je izbor i za liječenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Preporučuje se ispijanje pune čaše napitka prije svakog obroka. Kupus je i blag laksativ, pa se preporučuje osobama koje pate od zatvora. On podstiče redovno pražnjenje crijeva.
 
Helikobakter
 
Helikobakter pilori ima čak osamdeset procenata populacije. Izaziva upale, pojačava kiselinu i odgovorna je za nastanak čira na želucu i gornjem dvanaestopalačnom crijevu. Zaraženi imaju simptome kao što su mučnina, nadutost, bolovi u gornjem stomaku, nedostatak apetita i loš zadah. Smatra se da ova bakterija može dovesti do razvoja raka. Svjež domaći sok od kupusa je starinski prirodan lijek za helikobakter. Preporučuje se konzumacija na prazan stomak, dva decilitra dnevno.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )