Delegacija Socijalističke partije u Bijeljini položila je vijence na centralno spomen-obilježje u Rači povodom 4. jula – Dana borca, odajući počast poginulim borcima i poručivši da buduće generacije moraju čuvati sjećanje na antifašističku borbu.
Tom prilikom poručeno je da buduća pokoljenja ne smiju zaboraviti žrtvu antifašističkih boraca koji su se izborili za slobodu uprkos znatno nadmoćnijem neprijatelju.
Sa područja bijeljinskog sreza u Narodnooslobodilačkoj borbi od 1941. do 1945. godine učestvovalo je oko 5.000 boraca, a njih 3.500, zajedno sa zatvorenicima u logorima iz Semberije, izgubilo je život.

O značaju antifašističke borbe svjedoči i činjenica da je ovaj kraj dao devet narodnih heroja i 111 nosilaca Partizanske spomenice.
U Spomen-kosturnici u Rači, podignutoj 1969. godine i obnovljenoj 2006. godine, sahranjeno je oko 600 boraca, dok su na spomen-pločama uklesana imena više hiljada boraca iz Semberije, Vojvodine, Mačve i drugih krajeva Bosne i Hercegovine koji su poginuli u borbi protiv fašizma.

