Tvrdnja da je doručak najvažniji obrok u toku dana još jednom se pokazala tačnom. Studije su pokazale da osobe koje dan započnu obilnim doručkom, a potom jedu manje porcije za ručak i večeru, imaju niži indeks tjelesne mase (odnos između visine i težine). Tačno je i da oni koji redovno doručkuju rijeđe "zarade" srčano oboljenje, povišen krvni pritisak i visok holesterol od onih koji preskaču prvi obrok.
Zašto? Neki doktori vjeruju da naš sistem za varenje najbolje radi ujutru. Poneki čak smatraju da ako jedemo noću tijelo gomila masne naslage, jer tada ne proizvodi dovoljno insulina koji bi krvni pritisak održavao stabilnim.
Otuda je preporuka da do podneva unesemo 30-35 odsto dnevno preporučenih kalorija. Tokom cijelog dana bićemo siti, a tijelu dajemo priliku da sagori sve što smo pojeli. Ako ne spadate u grupu ljudi koji kada ustanu mogu da unesu u organizam mnogo hrane, neki nutricionisti savjetuju da doručak podijelite na dva dijela ili, da pojednostavimo, ustalite naviku da dvaput doručkujete. To će vam pomoći da stalno budete siti, da imate dovoljno energije za sve svakodnevne aktivnosti, a ujedno da smršate, i to baš na najkritičnijim dijelovima, recimo u predjelu stomaka.