FOTO: printscreen/twitter

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, kojeg RS ne priznaje, zapretio je Miloradu Dodiku da mu slijede neugodni trenuci, a nakon što je predsednik Republike Srpske poručio da je na teren otišla instrukcija o eventualnom ulasku Njemca u RS i da se odmah deportuje. Šmit je preko medija u Njemačkoj poručio Dodiku da se "vara ako smatra da za njega postoje posebna prava ili posebni propisi".

- Dakle, Dodik bi trebalo da se pripremi za neke prilično neugodne trenutke - zaprijetio je Šmit u izjavi za "Frankfurter algemajne cajtung".
 
On je podsjetio i da narednih nekoliko dana i nedelja ima dogovorene sastanke u RS, a posebno u Banjaluci i dodao da ima imunitet i da ne može biti uhapšen!

- Zaštićen sam Bečkom diplomatskom konvencijom i samim tim uživam imunitet. I pored toga Dodik ne bi imao nadležnost da me uhapsi - kaže Šmit.
 
Milan Blagojević, profesor Ustavnog prava i savjetnik srpskog člana Predsedništva BiH, kaže da njemački diplomata iznosi pravno neutemeljenu tvrdnju da je "zaštićen Bečkom diplomatskom konvencijom i da uživa imunitet".
 
- Članom 3 aneksa 10 Dejtonskog mirovnog ugovora strane potpisnice propisale su da će "visokom predstavniku odobriti iste privilegije i imunitete koje uživaju diplomatski agenti po Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima". Ključna stvar je da strane ugovornice priznaju diplomatski imunitet samo pod uslovom da se radi o licu koje je visoki predstavnik. Međutim, Šmit nije visoki predstavnik i usljed toga nema ni diplomatski imunitet. Jer, da bi ga imao, on bi prethodno morao biti imenovan na tu funkciju relevantnom rezolucijom SB UN, što ovde nije slučaj. Osim toga, Šmit ovde nije došao kao ambasador Njemačke, pa zato ni po tom osnovu ne može uživati zaštitu koju pruža navedena Konvencija o diplomatskim odnosima.

Nakon prijetnji upućenih Dodiku, iz Srpske poručuju da Šmit nije birao predsednika RS, pa ga neće ni smjenjivati. Šef Kluba poslanika SNSD u Parlamentu BiH Sanja Vulić kaže da samo "političko nedonošče" može prijetiti legitimno izabranom predsedniku RS, te da "nisu srpski sinovi živote za Srpsku dali da bi njemački turista u mirnom vremenu ponižavao institucije".
 
- Ići tamo gdje nisi dobrodošao mogu samo ljudi bez kulture i poštovanja - ocjenila je Vulićeva.
 
Po "sječi" srpskih političara izdvaja se bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun koji je 2004. godine u jednom danu smijenio 60 zvaničnika Srpske, prije svega članova tada vladajućeg SDS. Na tapetu su bili i prvi čovjek Narodne skupštine i predsednik SDS Dragan Kalinić i ministar policije Zoran Đerić. Zabranjeno je političko djelovanje tadašnjem članu Predsedništva BiH Mirku Šaroviću. Ceh su, po Ešdaunovom objašnjenju, platili jer nisu izručili nijednog optuženika za ratne zločine.
 
Od kada je prije dvije godine došao u BiH, Šmit je već u nekoliko navrata primijenio Bonska ovlašćenja i nametao izmjene zakona na nivou BiH i donosio odluke o finansiranju institucija. Ali, nije kažnjavao zvaničnike zabranom političkog djelovanja i smjenom sa izabranih funkcija.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 2 )