FOTO: InfoBijeljina

Usled nepovoljnih vremenskih prilika, suše i nedostatka padavina tokom proteklih ljetnih mjeseci, prinosi povrća i voća u Semberiji su smanjeni, te je i ponuda na zelenoj i kvantaškoj pijaci skromnija.

Kupci se žale na visoke cijene a prodavci na lošu prodaju. I jedni i drugi sa zebnjom očekuju jesen jer ako stvari ostanu ovakve, mnogi špajizi će ostati prazni a domaćice bez domaće zimnice.  

Mnogi proizvođači u Semberiji kažu da ne pamte ovako lošu sezonu. 

Zbog poskupljenja goriva, đubriva, sjemena i zaštitnih sredstava, te suše koja je obrala rod na parcelama koje nisu mogle biti svakodnevno navodnjavane, povrtarska sezona mnogo teška. Prinosi umanjeni a troškovi proizvodnje drastično povećani, kaže poljoprivrednik Cviko Tomić iz Crnjelova, koji povrće uzgaja na 5 hektara.

- Tona đubriva 2.500 KM. Sve ovo što sam dovezao na pijacu da prodam, toliko ne vrijedi. A druge troškove da ne računam. Raditi moramo. Jer što posadimo, to ćemo i ubrati. Ne možemo pustiti da nam oranice zarastu u korov – kaže ovaj ugledni poljoprivrednik za portal InfoBijeljina. 


Cijena povrća nije dovoljna, kažu proizvođači, da vrate uloženi novac i pokrenu novi ciklus proizvodnje. Kupus prodaju po 35 pfeninga do pola marke po kilogramu, vreću za dvije, tri marke, a karton po 12 KM. Gajba paradjiza je od 5 do 7 maraka a paprika u kartonu se prodaje za 1.30 KM. 

Ponuda povrća na kvantaškoj pijaci, koja važi za jednu od najbogatijih i najsnabdjevenijih u regiji, nije zadovoljavajuća. Mnogi povrtari su se odlučili da umjesto prodaju na pijaci, svoje proizvode predaju prehrambenoj industriji. Iako je cijena povrća niža, kod organizovanog otkupa mogu da računaju i na podsticaje Ministarstva poljoprivrede Srpske, te kad sve saberu, ipak imaju neku računicu. 

Sa druge strane kupci se žale na visoke cijene. Upozoravaju da je kupovna moć sve slabija a da režije i osnovne životne namirnice odnose većinu ionako skromnih budžeta. 

 

- Svaki dan dođem na pijacu i pogledam šta ima. Nažalost, sve manje kupujem. Nekada se zimnica spremala na veliko a sada se više ni na kilogram ne kupuje, nego na komad – kaže penzionerka Mirka Savičić. 

Na gradskoj, Zelenoj pijaci ponuda je bolja. Tezge su pune domaćeg povrća i voća ali i uvoznog. U odnosu na kvantašku pijacu i cijene su znatno veće.  A da li će Bijeljinci  pazariti na jednoj ili drugoj zavisi isključivo od dubine njihovog džepa.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )