FOTO: null

Iako je bila rodna, povrtari i otkupljivači se pred kraj sezone ne mogu pohvaliti ovogodišnjim poslom. Konkurentnost je kažu bilo teško dostići, a cijene proizvoda su bile ispod svake solidne računice.

Tako problemi nisu zaobišli ni otkupljivače, kasnila je kažu naplata isporučenog  povrća, pa tako i isplata novca kooperantima, pojavili su se ogromni tržišni viškovi bijele paprika, koju je teško bilo plasirati do kupca.

Ove godine zbog odličnog roda, ali I nemogućnosti plasmana zadruga Povrtlarstvo nije mogla preuzeti od proizvođača planirane količine patlidžana, a do problema je došlo i kod isporuke cvekle na slovenačko tržište.

Međutim Živić uvjerava da će cvekla na domaćem terenu naći svog kupca. Ove godine nije proizvedeno dovoljno crvene paprike napominje Živić.

Otkupljivači se nadaju da se ovako teška godina neće ponoviti, takva naiđe kažu jedna u pet I dodaju da s razlogom očekuju stabiulizaciju na tržištu naredne godine, kada bi I otkup povrća trebao biti zasnovan na višim otkupnim cijenama.

Poljoprivredna zadruga Povrtlarstvo je do sada otkupila 1.230 tona povrća, a planirali su da otkupe 1.600 tona. Živić zaključuje da zadrugarstvo ima perspektivu ali da je posao što je pokazalao I petogodišnje iskustvo dosta zahtjevan I težak.

Ukupnu realizaciju programa razvoja poljoprivrednog zadrugarstva od 2011. do 2015. godine u resornom ministarstvu ocjenjuju zadovoljavajućom, to kako kažu izvode iz zaključka o broju zadruga koje su koristile podsticajna sredstva u ovom periodu. Od 2008. do 2010. godine podsticaje je u Srpskoj koristilo 38 zadruga, a ukupni iznos podsticajnih sredstava bio je 938.000 maraka. Međutim u 2015. podsticajna sredstva u ukupnom iznosu od million maraka koristilo je 78 zadruga.

Poljoprivredna zadruga Povrtlarstvo poslovno je aktivna već petu godinu za redom, pa se Živić nada da će ove godine koristiti podsticaj resornog ministarstva za kapitalna ulaganja.

Samo poslovno aktivne zadruge moći će I ubuduće računati na podršku resornog ministarstva.u kojem priznaju da su tri zadruge do sada dobile nešto više sredstava na šta je podsjećaju I ukazala Glavna služba za reviziju, međutim dodaju da je revizorima promakla činjenica o tome da su tri zadruge uključene u projekat razvoja sistema za uzgoj goveda u BiH koji se radi u saradnji sa češkom Razvojnom agencijom.

Zbog razlika u tretiranju zadružne imovine uslijedila je inicijativa za donošenje zakona o izmjenama I dopunama zakona o poljoprivrednim zadrugama kojima bi se riješilo pitanje zadružne imovine, tako što bi se zadrugama omogućilo da uknjiže imovinu koja im pripada, a s druge strane I da bi se omogućilo lokalnim zajednicama da upravljaju tom imovinom u društvenoj svojini a sve u korist daljeg jačanja zadrugarstva, napominje Macanović.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )