Sezona berbe šljiva je u punom jeku – ali one koji planiraju da ih izvoze u Evropsku uniju očekuju dodatni nameti. Zbog otezanja pregovora sa Briselom i nepotpisivanja SSP-a uvedene su zaštitne cijene od 0,69 evra po kilogramu šljive uvezene u Evropsku un
Darko Milošević iz Ugljevika je izračunao – za njega je to minus od 2000 evra po šleperu. Zbog strogih uvoznih evro-pravila svoju šljivu će najvjerovatnije da proda u komšiluku – i to kao industrijsku.
“Dok mi još damo desetak feningi na radnu snagu po jednom kilogramu, a ova šljiva je izuzetnog kvaliteta, zdravstveno bezbjedna i ispravna. Mogu da kažem da će biti tako, ajde da kažem, podžabe i da neće imati tu vrijednost koju zaslužuje a samim tim mi proizvođači ćemo to na svojoj koži to da osjetimo i manje ćemo da zaradimo”, rekao je Darko Milošević, voćar iz Ugljevika.
Zbog dodatnih penala na granici godišnja vrijednost izvoza mogla bi za trećinu da bude manja od prosječnih 10 do 15 miliona maraka. Mnogi šljivari razmišljaju o radikalnijim mjerama.
“Naši izvoznici planiraju da, ako ovakav sistem zaštitnih cijena ostane na snazi, da će najvjerovatnije obustaviti izvoz”, izjavio je Boris Tadić, Udruženje “Razvojni centar – Agronet”
Slično je i sa ostalim voćem i povrćem. U slučaju niskih uvoznih cijena iz BiH, Evropska unija može da nametne dodatnu tarifu od 23,8 evra na svakih 100 kilograma jabuka. Razlog je, tvrde u Ministarstvu spoljne trgovine, nepotpisivanje SSP-a. Pošto je sporazum tek parafiran – carinu na izvoz bh. proizvođači imaće do ko zna kad.
“Po meni je to dug proces, proće sigurno sezona ljeta, tako da ja lično očekujem da najvjerovatnije sve naše robe koje su na tom režimu imaće problem i imaće dodatnu carinu”, rekao je Dušan Nešković, pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH
Potpisivanjem sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju naši farmeri bi trebalo da imaju bolji prolaz na evropskom tržištu jer će Brisel da ukine sporne carine. Isto tako, Bosna i Hercegovina će da zadrži svoje carine za uvoz proizvoda iz Evropske unije.