FOTO: srpskainfo.com

Skok cijena gotovo svih proizvoda poskupiće pripremu slavske trpeze za čak 60 odsto, a veći troškovi posebno su izraženi kod kolača zbog visokih cijena čokolade, dok su manja izdvajanja moguća samo kod svinjskog pečenja, jer su prasad ove jeseni nešto jeftinija.

Sezona krsnih slava polako se zahuktava, a domaćini za pripremu slavske trpeze, bilo posne ili mrsne, moraće da izdvoje daleko više novca i za sarmu s obzirom na to da su cijene kupusa i junećeg mesa otišle u nebo.

Predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača “ToPeeR” iz Doboja Snežana Šešlija kazala je da će građani slavu ove godine morati svesti na minimum, u smislu da smanje broj gostiju.

- Na nedavnom sastanku jedan od članova nam je prezentovao da će slava ove godine biti skuplja za čak 65 odsto u odnosu na lani. Njegova računica nas je na prvu sve iznenadila. Međutim, kada smo svi zajedno analizirali cijene hrane i na kraju podvukli crtu, uvjerili smo se da bez dvije, pa i tri prosječne penzije u Srpskoj nema ni slavske trpeze - kazala je Šešlija.

Dodala je da nema velike razlike u pripremi mrsne ili posne slave.

- Riba nije ništa jeftinija od mesa, a koliki će troškovi biti, osim od broja gostiju zavisi i od toga da li domaćini nešto sami proizvedu - kazala je Šešlija.

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić istakao je da  prasići po kilogramu žive vage dostižu sedam maraka, dok se cijena tovljenika kreće od 5,5 do šest maraka.

- Od praseta teškog 30 kilograma dobije se 15 kilograma pečenja, što je dovoljno za 20 ljudi - kazao je Maljčić dodajući da su prasad žive vage u ovo doba prošle godine koštala desetak maraka.

Domaćica Branka Mišić iz Banjaluke, koja proslavlja Aranđelovdan, za “Glas” kaže da su cijene većine proizvoda koji su joj neophodni za pripremu slavske trpeze dosta više nego lani.

- Osim pečenja, treba pripremiti čorbu ili supu, kupiti salatu, hljeb, rižu i meso za sarmu, salvete i niz drugih stvari. Vjerujem da ću najviše novca morati dati za kolače. Već sam počela postepeno, prateći akcije, kupovati čokoladu, šećer, maslac i druge potrepštine za poslastice - priča Mišićeva koja na slavi dočekuje dvadesetak gostiju.

Dodala je da se kod pića teško može uštedjeti čak i ako se izvuku zalihe domaće rakije i vina.

- Za pripremu slave lani sam potrošila oko 1.000 maraka. Svjesna sam da ove godine nećemo proći ispod 1.500 maraka iako očekujemo manje ljudi, jer smo zbog velikih troškova odlučili da smanjimo broj gostiju - rekla je Mišićeva.

IGRE VELIKIH

Mišo Maljčić tvrdi da cijena prasadi u velikoj mjeri zavisi od geopolitičkih igara velikih sila.

- Ako Evropa uvede carine na električne automobile iz Kine, onda je moguće da će pojeftiniti svinjsko meso, jer će Kina odmah prestati da uvozi meso i mliječne proizvode iz Evrope. Taj višak će oboriti cijenu svinja ne samo u Evropi nego i u BiH i Srbiji - rekao je Maljčić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )