Dobit mikrokreditnih organizacija (MKO) u Republici Srpskoj u prvom polugodištu ove godine iznosila je 9,683 miliona maraka, što je za 1,7 miliona maraka više u odnosu na isti period lani, pokazuju podaci Agencije za bankarstvo RS.
Prema podacima navedenim u izvještaju za mikrokreditni sektor, mikrokreditna društva su ostvarila dobit od 9,744 miliona maraka, dok je kod mikrokreditnih fondacija zabilježen gubitak od oko 61.000 maraka.
Osim dobiti, porasli su i krediti, pa je tako ukupna zaduženost kod mikrokreditnih organizacija sa sjedištem u RS na kraju juna ove godine premašila 371 milion maraka, što je za oko 22,6 miliona više u odnosu na isti period prošle godine.
Od ukupnog iznosa, na kredite plasirane fizičkim licima odnosilo se nešto više od 364 miliona maraka. Sudeći prema podacima u izvještaju, građani su povećali zaduženost u mikrokreditnom sektoru za 22 miliona maraka u odnosu na prvo polugodište 2020. godine. U istom periodu porasli su i krediti plasirani pravnim licima, pa je tako zaduženost pravnih lica u mikrokreditnim društvima i fondacijama na kraju juna ove godine iznosila nešto više od sedam miliona, dok je u istom periodu lani bila oko 6,5 miliona maraka.
Ukupna EKS ponderisana kamatna stopa na kredite mikrokreditnih organizacija čije je sjedište u Srpskoj iznosila je 31,9 odsto, što je značajno više u odnosu na isti period lani kada je iznosila 23,55 odsto.
Član Udruženja ekonomista RS SWOT Marko Đogo rekao je za “Glas Srpske” da su mikrokreditne organizacije karakteristika BiH i uglavnom ih nema nigdje u regionu ili su zastupljene u zanemarljivom procentu.
- U odnosu na banke, to su veoma male finansijske institucije. Dobar je pokazatelj to što raste profit mikrokreditnih organizacija jer je to ujedno dokaz da građani uredno servisiraju svoje obaveze prema njima, imajući u vidu činjenicu da za kreditima u MKO posežu građani najnižeg kreditnog boniteta, odnosno oni koji ne mogu dobiti zajam u banci - istakao je Đogo.
Naglasio je da su kamate u MKO daleko više nego u bankama.
- S obzirom na to da i građani najniže kreditne sposobnosti uredno vraćaju kredite u MKO, to je pokazatelj da stanje u društvu nije strašno loše, ali je između lošeg i očajnog - kazao je Đogo.
On je podsjetio da su MKO u BiH bile pred kolapsom nakon finansijske krize iz 2008. godine, kada je došlo do masovnog nevraćanja kredita, te su tada na uštrb dobiti gubitke pokrivali iz tekućeg poslovanja na osnovu dobiti iz prethodnog perioda, pa čak i na osnovu kapitala.
Banke
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, neto dobit banaka u prvom polugodištu ove godine iznosila je 64,4 miliona maraka, dok je u istom periodu lani iznosila 38,1 milion.
Ukupni krediti na kraju juna ove godine iznosili su 5,6 milijardi maraka, od čega se na zajmove stanovništva odnosilo 2,6 milijardi maraka.