FOTO: null

Za danas zakazana sjednica Komisije za odlučivanje o sukobu interesa BiH odgođena je zbog nedostatka kvoruma, a sljedeća će, najvjerovatnije, biti održana 7. decembra, ili dan-dva kasnije.

Predsjedavajući Komisije Jasmin Emrić rekao je Srni da je dnevnim redom ove sjednice bilo planirano razmatranje više nacrta odluka u predmetima Žiko Krunić, Miroslav Škorić, Marin Raspudić, te Ankica Gudeljević. 

Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH odgodila je i 10. novembra izjašnjavanje o nacrtima odluka o sankcijama protiv više lica za koja je utvrđeno postojanje sukoba interesa zbog primjedbi na dispozitiv odluka. 

Prilikom razmatranja nacrta odluke o sankcionisanju predsjedavajućeg Nezavisnog odbora kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH Žike Krunića, koji je istovremeno i rukovodilac u Rudniku i Termoelektrani "Ugljevik", član Komisije Sredoje Nović rekao je da postoje pravno nedopustivi navodi zbog kojih bi svaki sud mogao da obori tu odluku. 

Ovo je bio razlog zbog kojeg je Komisija odgodila izjašnjavanje o Krunićevom i ostalim predmetima koji su razmatrani tada u Sarajevu. 

Kancelarija Komisije za odlučivanje o sukobu interesa predložila je tom prilikom sankcionisanje Krunića sa oduzimanjem 30 odsto primanja kao predsjedavajućeg Nezavisnog odbora u periodu od šest mjeseci, uz obavezu da u roku od 30 dana otkloni razloge koji su doveli do sukoba interesa. 

U nacrtu odluke navedeno je da je u toku postupka utvrđeno da je za vrijeme obavljanja funkcije predsjednika Nezavisnog odbora od 17. marta 2014. godine Krunić istovremeno obavljao funkciju direktora Rudnika i Termoelektrane "Ugljevika", a potom izvršnog direktora za korporativne poslove, čime je prekršio Zakon o sukobu interesa BiH. 

"Ne sporim činjenice, ali je potrebno uskladiti sve navode odluke da bi ona bila održiva", zaključio je tada Nović. 

Sa njim su se saglasili i članovi Komisije Borjana Krišto i Bariša Čolak, dok je Safet Softić izrazio nezadovoljstvo što skoro dvije godine od formiranja Komisija nije donijela nijednu odluku, te je zbog nezadovoljstva učinkom rada Komisije najavio mogućnost povlačenja. 

Softić je ocijenio da je sukob interesa u BiH postavljen tako da je nemoguće doći do bilo kakvih rješenja. 

"To je naprosto zato što sami odlučujemo o sebi, što u osnovi stvari postavlja potpuno nemogućim", konstatovao je Softić i podsjetio da je odluka o pokretanju postupka protiv Krunića donesena prije godinu dana. 

On je naveo da bi bilo dobro kada bi Komisija ozbiljno raspravljala o tome, što bi rezultiralo predlaganjem određenih izmjena i dopuna zakona koji reguliše ovu oblast, te je istakao da je nemoguće ovakvom zakonskom regulativom ozbiljno rješavati pitanje sukoba interesa. 

Uz izjašnjavanje u Krunićevom predmetu, Komisija je tada odgodila i izjašnjavanje i za predmete Miroslava Škorića, Marina Raspudića i Ankice Gudeljević. 

Za Škorića je utvrđeno da je istovremeno obavljao funkciju člana Nezavisnog odbora kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH i člana Nadzornog odbora Akcionarskog društva "Vodovod i kanalizacija" u Bijeljini zbog čega je za njega predložena tromjesečna sankcija u iznosu 10 odsto primanja u Nezavisnom odboru i dat rok od 30 dana za otklanjanje sukoba interesa. 

U nacrtu odluke je navedeno da je Raspudić istovremeno obavljao funkciju vršioca dužnosti direktora u Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi /BHANSA/ i direktora Aerodroma Mostar, dok je za Gudeljevićevu, koja je savjetnik ministra inostranih poslova BiH, konstatovano da je u sukobu interesa zbog supruga, koji je direktor Javnog preduzeća "Luke Brčko". 

Komisiju čine po tri člana Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH te direktor i zamjenici direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH. Predsjedavajući i najmanje jedna trećina članova Komisije iz svakog od domova je iz opozicionih stranaka. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )