Preko računa u BiH vrši se pranje novca prikupljenog u džamijama Velike Britanije, a koji se koristi za finansiranje terorista Islamske države (IS), tvrde britanski mediji.
Dok se predstavljao kao "brat iz Bradforda", istraživaču britanskog lista "Daily Star" je na društvenim mrežama putem četa rečeno da se donirani novac preko BiH šalje militantima na Bliski istok. Još mu je poručeno da za donaciju kontaktira izvjesnog Isu Amrikija, koji se na društvenim mrežama predstavlja pod imenima HoneyNtea i Wolf Raised. Kada je to i učinio, Amriki mu je rekao da se dosta novca za IS prikupi u džamijama Velike Britanije i potvrdio da se uplate vrše direktno u BiH, "jer je to najsigurniji način".
Dok je, dakle, britanskom novinaru nedvosmisleno rečeno da je preko BiH najlakše prebaciti novac teroristima, iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) tvrde da se već radi po pitanju finansiranja terorističkih aktivnosti.
Kristina Jozić, portparol SIPA, kaže da kontinuirano vrše provjere kod poslovnih banaka u BiH u odnosu na određene transakcije ili osobe, kako one koje su eventualno povezane s finansiranjem terorističkih aktivnosti, tako i za druge klijente obveznika.
"Po zaprimanju podataka, oni se analiziraju i dostavljaju na dalje postupanje nadležnim organima", navela je Jozićeva, koja nas je, za konkretan predmet, uputila da se obratimo Tužilaštvu BiH.
Međutim, iz Tužilaštva BiH, pravosudne institucije pod čijom dirigentskom palicom se sprovode istrage koje se odnose na terorizam, zbog kojeg su bh. građani već danima u strahu, poručili su nam da ne mogu dati nikakav komentar.
Upitana da prokomentariše pisanja britanskih medija da se preko BiH pere novac za terorizam, Aleksandra Pandurević, šef Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, rekla je da to nije problem samo BiH, te da je to pitanje problem čitavog svijeta.
"Podsjetiću vas da smo mijenjali krivični zakon upravo zbog ovakvih stvari prije godinu dana, i mislim da su tu prvenstveno nadležne SIPA i OBA, da kontrolišu sve tokove novca u ovoj zemlji", kazala je ona.
Dok život, nakon nedavnog terorističkog napada u Sarajevu, vraćamo u normalu, službe ne bi smjele da spavaju, jer najnoviji, juče objavljeni podaci, pokazuju da je BiH četvrta zemlja u svijetu po broju stanovnika koji su se pridružili kvazidržavi od čije brutalnosti strahuje svijet.
Prvi na listi je Jordan, a slijede Tunis i Saudijska Arabija, dok je BiH, dakle, zauzela neslavno četvrto mjesto, jer su se samo u ovoj godini 92 državljanina BiH pridružila organizaciji koja masovno sije smrt.
A, "Glas Amerike" javlja da su se stotine boraca iz balkanskih zemalja pridružile IS i drugim ekstremnim grupama u Siriji, te da IS nastoji da osnuje novi front kalifata na Balkanu i ovdje regrutuje nove dobrovoljce.
Istovremeno, "Dojče vele" u analizi, pod nazivom "BiH postaje front na Balkanu u borbi protiv terorizma", prenosi kako je 2.000 bivših mudžahedina ostalo u BiH i nakon okončanja rata.
Da je bh. antiteroristički sistem šupalj kao švajcarski sir, ispostavilo se prošle sedmice, kada je terorista Enes Omeragić (34), rafalom iz automatske puške, ubio Armina Salkića (26) i Nedeljka Radića (34), pripadnike Oružanih snaga BiH, a potom se raznio bombom.
General-pukovnik Anto Jeleč, načelnik Zajedničkog štaba OS BiH, koji je juče sa zamjenicima, general-majorima Mirkom Tepšićem i Senadom Mašovićem, održao sastanak vojnog kolektiva, kome su prisustvovali pripadnici svih organizacijskih cjelina Zajedničkog štaba OS BiH, pozvao je sve pripadnike OS na povećan oprez.
Humu čeka otkaz u OBA
Zlatka Humu (24), pripadnika Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH (OBA), koji je aktivirao pirotehničku napravu u blizini automobila načelnika Štaba oružanih snaga BiH general-pukovnika Ante Jeleča, vjerovatno čeka otkaz.
"Mi smo već pokrenuli postupak unutar OBA", potvrdio je Osman Memhedagić, direktor OBA, koji je juče preuzeo dužnost, navodeći da je prvi korak suspenzija uz oduzimanje službene značke i udaljenje s posla.
Kazao je da za zaposlene u OBA moraju važiti isti zakoni kao i za sve druge građane. Priznao je da su zapošljavanje i rad s mladim kadrovima te agencije tek "dio dubljeg problema".
"Vjerojatno će sve biti okvalifikovano kao teška povreda dužnosti, koja predviđa raskid radnog odnosa", kazao je Mehmedagić.
Utvrđeno je da je Humo iz automobila u pokretu, u tunelu Salakovac, kod Mostara, u petak naveče bacio pirotehničku napravu koja je eksplodirala pored automobila u kojem je bio Jeleč.