FOTO: null

Novi Zakon o radu, kao dio objavljene reformske agende, ponovo je ukrstio koplja socijalnih partnera. Poslodavci su počeli da likuju. Sindikati u Federaciji prijete ulicom. Ni Ranka Mišić ne isključuje svaki oblik sindikalne borbe.

U Federaciji je usvojen, ministar rada u Vladi Srpske usvajanje najavljuje do kraja godine

“Ukoliko Vlada mimo volje Sindikata na silu nametne zakon onda će sva odgovornost biti na Vladi. Šta će dalje biti jedina će biti odgovorna Vlada RS. Mi ćemo kao Sindikat odgovoriti. Prvog maja 5000 smo predstavnika radnika izveli, ne naše članove sve, samo predstavnike – i poslali jasnu poruku. Dođemo li slJedeći put to će biti konačni obračun. Neka svako izvuče zaključak koji misli da treba izvući”, rekla je Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS.

Poslodavci su zaključili da Sindikat prijeti u prazno. Kažu da Srpska ne može u reforme sa postojećim Zakonom o radu. Tvrde da reformska agendi otvara prostor za novi dijalog.

“Mi smo spremni da čujemo amandmane sa bilo čije strane da sukobimo mišljenje. Mi smo spremni da promijenimo mišljenje ako ima za to argumenata, ali mislim da prijetnja protestima nije ni realna ni opravdana”, smatra Saša Trivić iz Udruženja poslodavaca RS.

Radnici iz Federacije u četvrtak najavljuju blokadu Parlamenta. Nakon što je federalna Vlada Prijedlog zakona proslijedila poslanicima – Sindikat je napravio spisak spornih odredbi.

Kada radnik nije na poslu, a poslodavac mu uvede obavezu pripravnosti, mora da sjedi kraj telefona za slučaj da ga šef pozove na posao. Radnici iz Federacije tvrde da je to samo jedno od 26 prava bez kojih će ostati nakon usvajanja novog zakona o radu.

Novi zakon podrazumijeva:

- Otkaz radniku nakon bolovanja od šest mjeseci.

- Umjesto 48 sata sedmično, prekovremeno radno vrijeme povećava se na 60 sati.

- Zaključivanje kolektivnih ugovora na određeno vrijeme.

- Uzmi ili ostavi. Svi kolektivni ugovori moraju da se usklade sa novim zakonom, u suprotnom prestaje njihova primjena.

Kobne odredbe za radnike rezultat su pregovora koji su trajali osam godina. O prijedlogu zakona zasjedala je i poslovna zajednica, zajedno sa uvoznicima. Prije nego što izađu na proteste, radnicima savjetuju da se ne boje novog zakona. Donosi, kažu, i nove propise protiv diskriminacije. Osim jednog člana koji kaže da žene više neće moći da rade na poslovima pod zemljom. U rudnike će jedino kao rukovodeće.

“Ono što mi je drago je da dolazi do izjednačavanja žena u našem muškom svijetu naročito na našem Balkanu”, smatra Enisa Bekto, generalni direktor firme Bekto Precisa.

Milenko Savanović tvrdi da će zakon u Srpskoj biti gotovo isti kao onaj u Federaciji. Odvojiće se, kažu u Vladi, rad od nerada, a biće usvojen uz dogovor svih strana. Konsenzusa za sada, ni na vidiku.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )