BANJALUKA, Filip Cvijanović, sin premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović, koji je prije dvije godine na upitan način dobio posao u „Elektroprenosu BiH“, nedavno je pokrenuo i sopstveni biznis i sa Milošem Krčmarom osnovao privatnu firmu, saznaje pos
Zanimljivo da je firma premijerkinog sina počela sa ugovoranjem poslova i izvođenjem građevinskih radova prije nego što je uopšte dobila Rješenje o registraciji.
U firmu koja nosi naziv „PILON“ Cvijanović i Krčmar su uložili po 500 KM osnivačkog kapitala i učestvuju u vlasništvu sa po 50 odsto.
U Rješenju o registraciji od 22. aprila ove godine, koje je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da se u sudski registar upisuje „osnivanje „PILON“ d.o.o. Banjaluka, sa pravom obavljanja spoljnotrgovinskog poslovanja“.
Sjedište firme je u Solunskoj ulici u Banjaluci, a osnovna djelatnost je izgradnja stambenih i nestambenih zgrada.
Direktor firme je Miloš Krčmar, ali sa ograničenim ovlašćenjima tako da je Rješenjem precizirano da mu je za zaključivanje pravnih poslova i plaćanje iznosa čija vrijednost prelazi 5.000 KM potrebna pismena saglasnost osnivača odnosno članova.
Takođe, Krčmaru je potrebna saglasnost osnivača/članova i za investicije čija vrijednost prelazi 5.000 KM.
Odnosi s javnošću, izgradnja autoputeva, savjetovanje…
Dokumentacija koja je u posjedu CAPITAL-a pokazuje da je firma „PILON“ registrovana i za oko stotinu drugih djelatnosti.
Između ostalog, „PILON“ je registrovan za pomoćne uslužne djelatnosti u šumarstvu, proizvodnju furnira i ostalih ploča od drveta, proizvodnju sastavljenog parketa, proizvodnju metalnih konstrukcija, popravak mašina, izgradnju autoputeva, željezničkih pruga, mostova, tunela, za trgovinu na veliko.
Ova firma registrovana je i za internet portale, odnose s javnošću, kupovinu i prodaju sopstvenih nekretnina, savjetovanje koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje, arhitektonske djelatnosti i mnoge druge.
Urgencija Okružnom privrednom sudu
Da novoosnovana firma već ima posla pokazuje i urgencija za donošenje rješenja o osnivanju koju je Krčmar uputio Okružnom privrednom sudu Banjaluka.
„Dana 12. 04. 2016. godine podnio sam prijavu za registraciju firme pod nazivom „PILON“ u Banjaluci. Ovim putem urgiram i molim Okružni privredni sud Banjaluka da što prije donese rješenje o osnivanju. Navedeno rješenje mi je potrebno jer smo kao firma dogovorili i otpočeli sa izvođenjem građevinskih radova“, naveo je Krčmar u dopisu.
Inače, mnogo negativnih reakcija u javnosti prije dvije godine izazvalo je zapošljavanje premijerkinog sina Filipa u jedinu zajedničku kompaniju za prenos električne energije u BiH.
Primljen sa najlošijim prosjekom ocjena
Sin Željke Cvijanović, premijerke Republike Srpske, dobio je posao pripravnika u „Elektroprenosu BiH“ iako je imao najmanji prosjek ocjena u odnosu na ostalih 12 kandidata koji su se prijavili na to radno mjesto. Ovo je otkrila nevladina organizacija Transparency International Bosne i Hercegovine, na osnovu informacija o provedenom konkursu i kandidatima koji su zaposleni u ovom preduzeću.
Iz dokumentacije je vidljivo da je Filip Cvijanović izabran kao prvi na listi kandidata, sa najvećim brojem bodova, iako je imao manji prosjek ocjena od ostalih kandidata, kao i manji protok vremena provedenog u evidenciji nezaposlenih. Za izbor kandidata presudili su bodovi dobijeni na intervjuu sa kandidatima, odnosno subjektivna procjena komisije o kvalifikacijama i sposobnostima kandidata.
Iz dokumentacije je jasno da su svi kandidati dobili jednak broj bodova za vrijeme provedeno na birou za zapošljavanje, bez obzira na broj mjeseci provedenih u čekanju na prvo zaposlenje. Pretvaranje prosjeka ocjena u bodove u ovom slučaju je takođe sporno, jer je posljednji kandidat sa prosjekom 3,42 (slučaj ocjenjivanja od 1 do 5) imao manji broj bodova, iako je ovaj prosjek kada bi se uradila ekvivalencija, bio veći od prosjeka prvorangiranog, te onda postaje jasno da je Cvijanović zapravo imao najlošiji prosjek.