FOTO: RTRS

Željka Cvijanović, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH, sastala se u Budimpešti sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom.

Na sastanku je, kako je kazao Sijarto, razgovarano o bezbjednosnoj situaciji Zapadnog Balkana, te je zaključeno da politika koja se zastupa u Briselu postaje apsurdna po pitanju bezbjednosti.

"Postala ja apsurdna jer sa jedne strane, dok predsjednik SAD, Donald Tramp, čini sve u interesu toga da konačno nastupi mir u Evropi i da ga dovede ovdje, do tada evropski političari ovdje u susjedstvu čine sve u interesu da to ne uspije. Naravno da je sve to apsurdno", rekao je Sijarto.

Isti apsurd, naveo je, može se uočiti i u politici Brisela prema EU i Zapadnom Balkanu.

"Svima nama je jasno da su od ključnog značaja mir i spokoj Zapadnog Balkana, a to je za čitavu bezbjednost Evrope. Uprkos tome donose se odluke i izjave u Zapadnoj Evropi koje fundamentalno potkopavaju mir u regionu. Situacija je takva da je ova evropska politika prema Zapadnom Balkanu apsurdna, neodgovorna i opasna. Mađarska vodi bezbjednosnu politiku sa susjedima i u tom duhu je sasvim jasno da su mir na Zapadnom Balkanu od ključnog značaja. Za taj mir neophodan je kontinuirani dijalog, koji je oslanja na uzajamno poštovanje. Prijetnje sankcijama i ponižavanje legitimno izabranih lidera ne dovodi stabilnost u ovaj region, nego budi opasne situacije. Zbog toga EU u svojoj politici moraju dovesti do ozbiljnih promjena", poručio je Sijarto.

Kazao je da sve članice EU, Brisel i svi ostali, moraju razgovarati sa vođama na Zapadnom Balkanu, a ne o njima.

"Sve članice EU i ostale institucije moraju da poštuju odluke lidera Zapadnog Balkana. Svaka zemlja ima svoje pravo da sama odlučuje o svojoj sudbini i o svojim vođama i tu nema legitimiteta da se upravlja ili uključuje sa strane", rekao je Sijarto.

Istakao je da Mađarska poštuje odluku građana Republike Srpske, te da poštuje sporazume koje imaju sa Srpskom.

"U tom smislu sarađujemo sa predsjednikom Miloradom Dodikom i predstavnicima BiH", naveo je Sijarto.

Cvijanović: Mađarska iskreni prijatelj

Željka Cvijanović, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH, kazala je da je Mađarska iskreni prijatelj svih koji žive u BiH, te da cijeni realan pristup ove države na sve potrebe na Zapadnom Balkanu.

Zahvalila je na podršci Mađarske u poljoprivredi, obrazovanju, infrastrukturnih projekata.

"Posebno cijenim vaš odnos da odlučivanje treba da se vrati u institucije, demokratski izabrane od strane naroda na izborima. Mi se danas nalazimo u najvećoj političkoj i ustavnoj krizi i da je ona prouzrokovana po ko zna koji put od strane stranaca. Izrazila sam veliko ogorčenje da EU može da toleriše da jedan neizabrani stranac u bilo kojoj zemlji ima veću ulogu od parlamenta. Želim da to bude prošlost i da se otvorimo prema ljudima koji su nas birali", poručila je Cvijanovićeva.

Srpski član Predsjedništva BiH ponovila je da je BiH suočena sa neviđenim učešćem međunarodnog intervencionizma.

"BiH funkcioniše kao kolonija. Došlo je do kršenja Dejtonskog sporazuma na osnovu kojeg je uspostavljena BiH i funkcioniše. Želimo da poštujemo međunarodno pravo, a to nije da neki visoki predstavnici gaze međunarodno pravo i ustav zemlje", rekla je Cvijanovićeva.

Sijartu je prenijela to da u BiH žive pojedine političke snage koje žele i prizivaju nemire.

"Želimo da preko Mađarske objasnimo i drugim međunarodnim partnerima objasnimo te stvari. Želimo da Evropa nastavi da živi u miru, da riješi ono što jesu najveći bezbjednosni izazovi, znam šta znači rat i sankcije i koliko je teško da poslije toga uspostavite red", dodala je Cvijanovićeva.

Mađarska neće uvesti sankcije Dodiku 

Po pitanju stava da EU neće uvesti sankcije rukovodstvu Republike Srpske, novinari su pitali Sijarta, da li to znači da Evropa konačno shvata da BiH nema budućnosti sa visokim predstavnikom i da je jedino rješenje unutrašnji dogovor legitimno izabranih zvaničnika.

"Što se tiče sankcija predsjedniku Dodiku i rukovodstvu, ova Mađarska vlada nikada nije dala doprinos i neće pristati ni na kakve mjere sankcija u EU koje bi demokratske izabrane rukovodioce Republike Srpske pogodile. Ne planiramo to ni ubuduće i dok smo na vlasti to se nikada neće uvesti, nećemo glasati sa 'da'", odgovorio je Sijarto.

Upitan za stav Mađarske o političkom progonu predsjednika Republike Srpske, i potrebi ukidanja OHR i vanustavnihustavnih institucija, mađarski ministar je istakao da je progon političke prirode.

"To je opasno. Proganjanje vještica može da potkopa bezbjednost na tom području i mi koji živimo u susjedstvu Zapadnog Balkana želimo stabilnost. Bez stabilnosti Republike Srpske nema stabilnosti BiH", rekao je Sijarto.

Nadovezujući se na ovo, Cvijanovićeva je rekla da se protiv rukovodstva Srpske vodi progon kroz pravosuđe.

"Našao se pred pravosuđem jer je neizabrani stranac izmijenio, glumeći parlament, Krivični zakon i rekao da svako ko ne poštuje njegove odluke ide u zatvor. A onda je u optužnici navedeno da je predsjednik Republike Srpske vršeći svoje ustavne odluke prekršio njegov zakon. Godinama se bavimo protiv takvih pojava. Mene posebno razočarava činjenica da sve evropske zemlje znaju o čemu se radi i onda kažu da to nije normalno kad svi pričate sa njima privatno. Sankcionisanje znači lošu prasku, zahvalna sam onima koji su to prepoznali", dodala je Cvijanovićeva.

"Bitno nam je i zahvalni smo što je i Hrvatska kao i Mađarska prepoznala ovo", dodala je Cvijanovićeva.

Na pitanje kada će se BiH odreći "loših usluga Kristijana Šmita", Cvijanovićeva je kazala da će se to desiti kada se njihovi partneri iz Sarajeva, Bošnjaci, odreknu usluga stranaca.

"I odluče da sa Srbima i Hrvatima s kojim žive definišu zajedničke stavove, i kada prihvate da je država BiH zajednička, pripada svima i da je zajedno uređuju. Ali će se odreći i onda kada strani faktor tamo počne da razumije da demokratija zapravo podrazumijeva da naše institucije donose odluke, a ne da političkim konferencijama ili zaključcima mijenjamo ili kršimo međunarodno pravo i namećemo takvu jednu dikratorsku ulogu kakva je nezamisliva i neprihvatljiva. Republika Srpska je opredijeljena da gradi i Srpsku i BiH kao moderno društvo u kojem ćemo svi nositi odgovornost za svoje postupke, ali ćemo isto tako biti društvo koje može slobodno da odlučuje zato što smo izabrani u institucije da to radimo u ime naroda", zaključila je Cvijanovićeva.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )