U Semberiji se tradicionalno tokom novembra i decembra priprema meso za zimu, pa je sezona svinjokolja u punom jeku. Stručnjaci upozoravaju na važnost kontrole mesa na prisustvo opasnog parazita trihinele. Naglašavaju da je ovu opaku bolest bolje spriječiti nego liječiti.
Doktor veterinarskih nauka Srđan Pantić kaže da je pregled mesa na prisustvo larve trihinela jedna vrlo jednostavna i jeftina metoda koja sprečava pojavu te bolesti kod ljudi.
- Ova zoonoza je stara bolest i poznata je još od 1924.godine, kada je u Kraljevini Jugoslaviji zabilježen prvi slučaj zaražavanja. U periodu posle Otadžbinskog rata na ovim prostorima smo imali dosta slučajeva, ali iz godine u godinu se svijest o tome povećava, pa je poslednjih godina zaraženih svinja u domaćem uzgoju u Semberiji znatno manje. Trininelozu čovjek može dobiti konzumiranjem termički nedovoljno obrađenog zaraženog mesa, najčešće suvog mesa i prerađevina. Zaraženo meso se ne smije konzumirati i ne smije ući u javnu potrošnju. Rijetki su smrtni slučajevi, ali ova bolest izaziva brojne zdravstvene komplikacije – kaže dr Pantić za portal InfoBijeljina.
Jovan Petrović iz Tobuta na svom gazdinstvu svake godine uhrani po dvije, tri zimine, a meso obavezno kontroliše.
- Čim se svinja zakolje, odnesemo uzorak veterinaru. Ne samo meso zimina, nego i svako koje prase koje zakoljemo za praznike ili zamrzivač obavezno pregledamo. Uradim to zbog svoje porodice. I radiću to koliko god da bude koštalo, jer zdravlje nema cijenu - kaže Petrović.
On meso za zimu priprema po tradicionalnom receptu koji je naslijedio od svojih predaka.
- Meso se istranžira, stavi u pajc, sa dosta soli, bibera i bijelog luka. Tako se drži 21 dan, a tek onda ide u sušaru. Pravimo peke, pečenice, slaninu, kobasice, krvavice, džigernjače, švargle i čvarke. Svi ovi specijaliteti su dio naše nacionalne kuhinje, ali se i kontrola mesa takođe mora biti dio naše tradicije – kaže ovaj domaćin.
Stručnjaci apeluju da se osim svinjskog, na trihinelu obavezno pregledaju i konjsko, jazavičje, medvjeđe i meso divljih svinja.
Ovlaštene laboratorije kontrolu mesa na trihinelozu naplaćuju od 10 do 15 KM.