FOTO: Nezavisne/Tanjug

JABLANICA - Ni šest mjeseci nakon što je u katastrofalnom nevremenu u Donjoj Jablanici, u opštini Jablanica, poginulo 19 ljudi za to niko nije odgovarao, a pitanje je i da li hoće.

Još je, naime, nejasno šta su istražioci utvrdili po pitanju poslovanja kamenoloma iznad ovog naselja, niti da li nekog terete za ovu strašnu tragediju koja se dogodila u noći između 3. i 4. oktobra.

Forenzičari su, podsjetimo, utvrdili da je za žrtve bilo kobno zapušenje grkljana i dušnika zemljom i muljem, ili su stradale od mehaničkih povreda, tj. teških preloma od stijena i drugog materijala koji je padao po njima.

Inače, neformalna grupa studenata "Hoće l' ta promjena" najavila je da će 9. aprila ovim povodom održati protest u Sarajevu, ispred zgrade Vlade FBiH.

Studenti napominju da Vlada FBiH još nije odgovorila na njihove zahtjeve koji se odnose na katastrofalne prošlogodišnje poplave. Kako navode, Vlada FBiH "odgovorna je za stanje u Donjoj Jablanici, Konjicu, Fojnici, ali i ostalim područjima pogođenim u oktobarskim klizištima i poplavama".

"Ne samo što Vlada FBiH nije odgovorila na naše zahtjeve, već nije odgovorila ni na zahtjeve i molbe stanovnika ovih područja. Posebno je to vidljivo u Donjoj Jablanici, gdje su nam mještani potvrdili da ih niko iz Vlade FBiH nije posjetio, već tek nakon popravke dijela željezničke pruge, kako bi se uslikali. To je sve. Razlog zbog kojeg izlazimo na proteste je katastrofalno stanje u koje su dovedeni stanovnici Donje Jablanice, kao i okoline Fojnice i Konjica. Stanje u Donjoj Jablanici je poražavajuće", ističu oni.

Podsjećaju da je u oktobru 2024. godine 29 osoba, uključujući dvije nerođene bebe, izgubilo živote u poplavama koje su zadesile okolinu Jablanice, Konjica i Fojnice.

Iz Kantonalnog tužilaštva HNK kažu da su postupajući tužioci u stalnom kontaktu sa vještakom geološke struke i da je sačinjavanje nalaza vještaka još u toku.

"Pored toga, tužitelji nastavljaju sa poduzimanjem drugih istražnih radnji u ovom predmetu", rečeno je za "Nezavisne novine" iz ovog tužilaštva, odakle su podsjetili na svoje ranije saopštenje.

Ranije su, naime, naveli da tim njihovih tužilaca "stručno i na profesionalan način preduzima sve zakonom propisane mjere i radnje iz svoje nadležnosti", s posebnim akcentom na prirodnu elementarnu nepogodu i na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora.

"Nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno je da je smrt kod većine stradalih nastupila usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem", rekli su iz Kantonalnog tužilaštva HNK.

Kako su dodali, po naredbi suda, a pod nadzorom Tužilaštva HNK, istražioci policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva privrede HNK, a koja se odnosi na firmu "Sani" d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom.

"Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme 'Sani' Jablanica i u toku je njena analiza", naveli su iz Tužilaštva HNK.

Naređena su, kako su naveli, i brojna vještačenja, i to po vještacima rudarske, geodetske i geološke struke, te su prikupljeni i podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za kojima se ukazala potreba.

"Takođe, naloženo je i izvršeno 3D skeniranje terena sa 'lidarom' iz vazduha na širem području Donje Jablanice, s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njene masivnosti, te uticaja na razorne posljedice, odnosno tragediju. Ovaj snimak se koristi za dalja vještačenja po vještaku geološke struke", naveli su, između ostalog, iz Tužilaštva HNK.

U toku su, kako su naveli, istražne radnje, koje imaju za "cilj utvrđivanje osnova sumnje o počinjenje krivičnog djela, te da se rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja, a da li će doći do podizanja optužnice, zavisiće o rezultatima provjera, nalaza vještaka i dokaza koji će biti prikupljeni".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )