FOTO: InfoBijeljina

Kasni proljećni mraz, česte kiše i oluja umanjili su rod jabuke za oko 40 odsto pa hladnjače semberskih voćara neće biti popunjene. Iako su u voćnjacima primijenili sve što su znali i umjeli, uz nezaobilazan savjet stručnjaka, željeni rezultati su izostali.

Na osam hektara voćar Radovan Njegić u Trnjacima kod Bijeljine, uzgaja deset sorti jabuke. Iako je primjenio svu agrotehniku, a voćnjak mu je zaštićen protivgradnom mrežom, prinosi ovog voća smanjeni su za 40 odsto. 
 
“Prvu klasu ostavljamo u hladnjaču, a ostalo ide u kazan, za rakiju. Očekivao sam oko 700 tona, a nabrali smo od 350 do 400 tona. Proizvodnja nikad skuplja. Morali smo zbog kiše raditi zaštitu više puta, jedno prskanje je 1.500 evra, a obavimo ih dvadesetak. Tek ćemo zbrojiti gubitke”, kaže ovaj ugledni voćar.  

 
Godinama je izvozio u Rusiju, a gdje će plasirati ovogodišnji rod još ne zna – Kilogram se prodaje po cijeni od marku do 1,20. Naša jabuka je odličnog kvaliteta i to kupci prepoznaju – ističe Njegić. 
 
U voćnjacima koji nisu zaštićeni od grada šteta je mnogo veća. Voćari se žale da su uspjeli sačuvati tek 30 odsto roda. Najvažnije im je, tvrde, sačuvati voćne zasade. 
 
Ovo je jedna od lošijih godina za voćare u cijeloj Srpskoj posljednje decenije. U 13 lokalnih zajednica šteta se procjenjuje na oko 40 miliona maraka. Oči voćara uprte su u resorno ministarstvo radi očuvanja ove proizvodnje.

 
Iz Udruženja voćara Republike Srpske upozoravaju da je gubitke prijavilo 55 odsto voćara, te da voćarska proizvodnja nikad nije bila ugroženija. Strahuju da će kupci umjesto domaćeg, jesti uvozno voće. 
 
Od nadležnih očekuju veću podršku za protivgradne mreže, a smatraju da bi i povećanje subvencije za osiguranje voćarske proizvodnje sa 5o na 70 odsto imalo efekta. 
 
Ove godine, četiri miliona maraka u agrarnom budžetu predviđena su za premiju za proizvedeno i prodato voće. Za osnivanje novih zasada jabuke, kruške i šljive odobrena su 42 zahtjeva u iznosu višem od 540.000 maraka. 

 
Da bi se smanjio infektivni potencijal i osigurala naredna proizvodna sezona, stručnjaci preporučuju agrotehničke, pomotehničke i hemijske mjera zaštite u voćnjacima. 
 
Preporučuju orezivanje i intenzivnu ishranu NPK đubrivima da bi u sljedeću sezonu ušli sa što manje problema. 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )