FOTO: InfoBijeljina.com

Prošla, 2023. godina bila je zahtjevna u svim segmentima proizvodnje. Poljoprivrednici u Srpskoj pamtiće je po 1.156 žarišta afričke kuge svinja, lošem rodu i kvalitetu pšenice, šteti na povrću i voću od olujnog nevremena, grada, teškoćama u plasmanu. Ističu da su im pomoć i podrška Vlade i resornog ministarstva dragocjeni.

Uzgajivači svinja u Semberiji kažu godina nikad teža. Afrička kuga odnijela je 49.175 svinja, od čega 39.881 u Bijeljini. Krenuti od nule neće biti lako, kaže Dušan Petrić iz semberskog sela Magnojević

- Kada bismo sada dobili nazimice, potrebna je bar godina dana da opet stanemo na noge i imamo računicu u ovome što radimo. A niko ne zna kako ćemo i da li možemo prevazići ovu pošast – kaže farmer.  


I u Udruženju uzgajivača svinja Republike Srpske očekuju da će veći podsticaji u 2024. uroditi plodom i motivisati farmere  da povećaju proizvodnju. Slobodan Petrić iz Magnojevića očekuje od nadležnih da pomogne razvoj svinjarstva.  

- Samo tako možemo imati kakvu-takvu stabilnost u ovoj grani proizvodnje koja je jedna od osnovnih u prehrani stanovništva. Naše farme ne smiju ostati prazne, a da mi s druge strane uvozimo meso u čiji kvalitet nismo sigurni - izjavio je za portal InfoBijeljina Slobodan Petrić.

 

Ratari će 2023. godinu pamtiti po lošim vremenskim uslovima, borbom sa biljnim bolestima i štetočinama. Smanjeni prinosi, a cijena dvostruko niža od prošlogodišnje. Jeftino hljebno žito lošeg kvaliteta završilo bi u stočnoj hrani da kuga nije zatvorila mnoge farme. Nadaju se da će ova godina biti blagodarnija. Boško Radić iz Bijeljine kaže se iz godine u godinu ponavlja praksa-skupa sjetva, jeftina žetva.

- Strašno je da jedan burek košta koliko i 15 kilograma pšenice. Cijena od 30 pfeniga po kilogramu je nedopustiva. Loš prinos, loš kvalitet, cijena nikakva. Preteška godina – ocjenjuje Radić.  

Povrće je ove godine imalo bolju cijenu, ali grad u Lijevče polju, a olujno nevrijeme u Semberiji obrali su značajan dio roda, od 50 pa i do 100 odsto.  Nezadovoljan je i Aco Živanović iz Donjeg Crnjelova kod Bijeljine.   



- Bolest napala pa nisam imao šta obrati. Dok se plate sjemena, hemija, repromaterijali, radnici, još cijena povrća mala, nikakve računice. Samo je prošao dobro onaj koji je imao lubenice - kaže ovaj povrtar za naš portal. 

Godina nije bila naklonjena ni voćarima. Vremenske neprilike od proljeća do završetka berbe "obrale’’ su rod. Majevički voćari uzdaju se u veće podsticaje u 2024. Agrarni budžet od 180 miliona maraka obezbijediće stabilnost proizvodnje. Akcenat će biti na podršci tekućoj proizvodnji, naglasio je ministar poljoprivrede Savo Minić.


-Trebaće nam svaki poljoprvredni proizvod, bio on povrtarski, voćarski, stočarski, živinarski. Pravilnik o podsticajima će biti najtransparentniji kako bi nezadovoljnih bilo što manje. Nastavićemo da do kraja februara, do kraja fiskalne godine, isplatimo poljoprivrednicima sve obaveze po osnovu agrarnog budžeta - izjavio je resorni ministar za infoBijeljinu.

Pomoć poljoprivrednicima neće izostati ni u 2024. godini. Prioritet je obezbijediti dovoljno hrane iz domaće proizvodnje, učiniti je što rentabilnijom, uz što manje troškove da bi se povećala konkurentnost na tržištu.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )