Semberski farmeri već druže vrijeme upozorvaju da je proizvodnja mlijeka neisplativa, te od mljekoprerađivača očekuju da povećaju otkupnu cijenu.
S obzirom da ni za ratare godina nije povoljna, strahuju da će, ukoliko se to ne dogodi, morati smanjivati stočni fond. U Ministarstvu poljoprivrede RS kažu da su svjesni problema sa kojima se suočavaju proizvođači mlijeka, te brojnim mjerama pokušavaju da im pomognu.
Na farmi Nebojše Đokića u Dvorovima oko 150 muznih grla dnevno proizvedu oko 1.000 litara mlijeka. Imajući u vidu poskupljenja proizvodnje, repromaterijala, stočne hrane, smatra da bi i otkupna cijena mlijeka morala biti veća.
- Litar mlijeka mi plaćaju od 80 do 85 pfeninga, a na policama se litar mlijeka od 2 KM pa više. I kad dodamo premiju od resornog ministarstva od 0.25 KM po litru, uspijevamo tek da pokrijemo uloženo. Ministarstvo poljoprivrede RS redovno isplaćuje podsticaje i to nam je jedina garancija da nećemo svoje farme morati zatvoriti. Smatram da mljekoprerađivači moraju povećati otkupnu cijenu a da država mora naći način i zaštiti domaću proizvodnju - kaže ovaj ugledni mljekar za portal InfoBijeljina.
U Ministarstvu poljoprivrede RS podsjećaju da u mljekarstvo, koje je jedan od najvažnijih sektora agrara, ulažu značajna sredstva. Samo za premiju od 25 pfeninga po litru mlijeka izdvaja se godišnje od 28 do 30 miliona maraka. Računajući i ostale podsticaje poput regersiranog goriva, podsticaja za zasijane ratarske kulture, kapitalne investicije, nabavku opreme i izgradnju poljoprivrednih objekata, ovaj iznos dostiže više od 40 miliona maraka.
Pomoćnik ministra poljoprivrede Zoran Maletić kaže da je najveći problem otkupna cijena mlijeka na koju nadležni ne mogu uticati.
- Pokušavali smo na par sastanaka sa mljekoprerađivačima da riješimo ovaj problem ali bezupješno. Podizanje cijene mlijeka bi povećalo i njegovu prodajnu cijenu pa bi ceh platili krajnji kupci. Tako da ćemo nastaviti da tražimo način da sačuvamo mljekarski sektor, koji je praktično pokretač cjelokupne poljoprivredne proizvodnje – obećava Maletić.
On podsjeća da je Ministarstvo poljoprivrede RS sufinansiralo i nabavku kvalitetno priplodnih steonih junica sa 1.500 KM a samo u ovoj godini u Srpsku je uveženo oko 1.200 grla i da su u protekle dvije godine farmeri Srpske nabavili uz njihovu pomoć 20 robota za mužu koji znatno unapređuju proizvodnju mlijeka.
Budući da je osnovna životna namirnica građanima nadležni garantuju da nestašice mlijeka neće biti kao što je to slučaj u nekim zemljama okruženja.