Zimska proizvodnja povrća podrazumijeva proizvodnju zelene salata, a porodica Šubarić iz Velike Obarske kod Bijeljine na svom imanju je ima tokom cijele godine.
Ljeti na 5 dunuma na otvorenom, a zimi u plastenicima površine 1.100 kvadratnih metara uzgajaju 20 sorti, u zavisnosti od godišnjeg doba - neke vole hladno vrijeme, a druge toplije ljetne dane.
- Sad imam neke tri, četiri vrste - putericu koja je najtraženija za ishranu, kristalku i imamo nešto crvene koje se koriste za dekoracije za hotele. Cijena zavisi od tržišta gdje se isporučuje cijena naša je oko 3, 4 marke po kilogramu. Sjeme uvozimo iz Francuske, Švedske, Danske i Čilea. Kada uporedimo ulaganja i cijene sada i prije deset godina, velika je razlika. Što smo mogli da kupimo za marku sada ne možemo sa tri. Mušterija je sve manje, stanovništvo se razišlo, potražnja se smanjuje a prodajna cijena ne prati povećanje troškova proizvodnje. Više računice imaju preprodavci, u marketima i na pijacama, a kod nas, povrtara, ne - priča Stojan Šubarić iz Velike Obarske kod Bijeljine.
Ovo je period kada treba sačuvati salatu od niskih temperatura i mrazeva, ali i na vrijeme plasirati na tržište. Pokrivaju je agrotekstilom da bi obezbijedili određenu temperaturu i ubrzali rast salate, ističe ovaj vrijedni semberski povrtar.
- Najveći problem u ovim mjesecima je prevelika vlažnost, mi se trudimo da provjetravamo da ne bi koristili hemijska sredstva protiv biljnih bolesti. Zato smo i uradili plastenike sa bočnim otvaranjem koje nam omogućava lakše provjetravanje. Optimalna temperatura je od 18 do 20 stepeni što je sada teško postići zato salata sporije raste. Nije mogla da napreduje ni ljeti zbog temperaturnih šokova. Ne pogoduju joj tropkse vreline, a imali smo 30, 40, 50 stepeni. Rasla je noću, ali to je bilo kratko - objašnjava Šubarić za portal InfoBijeljina.
Salatu prihranjuju da bi se lakše oduprla stresnim zimskim uslovima. Na pitanje koliko je zahtjevna proizvodnja odgovara da kada se dobro zaradi sve radi s pjesmom, u suprotnom teško. Počeo je 2008. godine na dva dunuma, a vremenom proširivao proizvodnju. Ove godine vrijeme im nije išlo na ruku. Zbog kišnog proljeća rod je bio skoro neupotrebljiv, a i dug sušni period sa tropskim temperaturama uzeo je danak. Ni salatu koju su uspjeli da sačuvaju nisu svu prodali, jer je u jesen bila manja potražnja nego prethodnih godina. Nadaju se da će za novogodišnje i božićne praznike biti više kupaca.
Na proizvodnji salate angažovana je cijela porodica. Uradili su sve što je bilo u njihovoj moći. Ostalo je, kažu, u Božijim rukama.