Javna ustanova “Vode Srpske” obezbijedila je 15 miliona maraka za sanaciju dijela kanala Dašnica, Majevičkog obodnog kanala i kanala Glogovac u dužini od 14 kilometara.
U ovom preduzeću kažu da će radovi početi sa građevinskom sezonom što je obradovalo mještane semberskih sela, koji još nisu otklonili posljedice katastrofalnih poplava iz 2010. i 2014. godine. Pored zaštite od poplava, kanalsku mrežu građani će moći da koriste i za navodnjavanje poljoprivrednih površina.
Milorad Stjepanović iz Kojčinovca kaže da će kanal usisavati višak vode pa će oranice i domaćinstva biti zaštićena od poplava.
U ljetnjim mjesecima mnogo će nam značiti što ćemo moći navodnjavati usjeve na obližnim njivama, kaže Stjepanović.
Predsjednik mjesne zajednice Janja Mustafa Gradaščević kaže da će izgradnjom ovog nasipa, uz započeto uređenje korita rijeke Janje, od poplava biti zaštićena naselja i poljoprivredno zemljište uz Drinu.
Samo da spriječimo poplave, kao one koje smo imali 2010. i 2014. godine, jer još uvijek saniramo posljedice vodene stihije koja je uništila kuće, usjeve, stočni fond, kaže Gradaščević.
Pomoćnik direktora JU “Vode Srpske” Slaviša Savić objašnjava da će se rekonstrukcija kanala u Semberiji finansirati iz kredita Evropske investicione banke u okviru Projekta hitnih mera zaštite od poplava čija je vrijednost 55 miliona evra.
Dokumentaciju smo pripremili, a uskoro će biti izabran i izvođač radova. Radovi bi trebalo da počnu na proljeće, a rok za završetak je godina dana, navodi Savić.
Kako bi radovi počeli na vrijeme gradska uprava Bijeljine obezbijedila je u budžetu 300.000 KM i bankarsku garanciju za kredit i tako stvorila uslove za početak eksproprijacije zemljišta potrebnog za rekonstrukciju kanala.
Semberija je ugrožena visokim poplavnim rizicima od reka Save i Drine, ali i brdskih voda sa Majevice. Nasip pored rijeke Save izgrađen prethodnih decenija u dužini od 26 kilometara, dok je rekonstruisan prije dvije godine. Uskoro bi trebalo da počne i izgradnja Drinskog nasipa u dužini od 33 kilometra za šta je obezbijeđen novac od 13,8 miliona dolara.
Naime, do kraja mjeseca trebalo bi da bude završena eksproprijacija zemljišta za uređenje korita rijeke Janje. Više od dva miliona maraka je isplaćeno vlasnicima zemljišta, kako bi ove godine počela izgradnja lijevog drinskog nasipa. Evropski standard u navodnjavanju zemljišta je 15 odsto obradivih površina, dok BiH trenutno navodnjava manje od jedan odsto poljoprivrednog zemljišta.
Za sanaciju uloženo 200 miliona KM
U „Vodama Srpske“ procjenjuju da je, uključujući i projekat rekonstrukcije kanalske mreže u Semberiji, do sada u investicione mjere zaštite od poplava u Srpskoj uloženo više od 200 miliona KM. U narednih 15 godina planirano je da se u Republici Srpskoj 350 miliona maraka uloži u vodosnabdijevanje, 550 miliona u zaštitu kvaliteta voda, 300 miliona u zaštitu od poplava i novac za navodnjavanje, što je ukupno milijardu i po KM.