FOTO: infobijeljina.com

Obilne padavine zaustavile su sadnju duvana širom Semberije, a proizvođači se suočavaju s ozbiljnim problemima – rasad prerasta i trune, zemljište je prezasićeno vodom, a kašnjenje ugrožava i jesenju berbu. Ako se kišni period nastavi, ovogodišnja sezona mogla bi biti najgora u posljednjoj deceniji.

Kiša je prekinula sadnju duvana u Semberiji. Proizvođači u problemu. Rasad u plastenicima prerasta, a ako se zasadi u suviše vlažno zemljište prinosi mogu biti prepolovljeni.

- Njive su pune vode. Nećemo moći saditi ni za sedam dana, a rasad sam zasijao 4. marta i trebalo je da ga iznesem na njivu 4. maja, međutim to je nemoguće. Rasad počinje da trune jer je optimalni rok za njegovu sadnju 55 do 60 dana od sjetve. Ovog proljeća sve kasni. Problem je što i za sedam dana ponovo najavljuju kišu. Sve je u Božijim rukama - kaže Zlatenko Stevanović iz Donjih Zagona koji planira sadnju na osam hektara. 

Padavine su onemogućile i adekvatnu pripremu zemljišta, a kašnjenje sadnje pomjera i berbu duvana u jesen, kada rani mrazevi mogu da odnesu 40 odsto roda. Proizvodnja duvana ugovorena je na 220 hektara, površine su povećane za pet odsto u odnosu na 2024. godinu. Vremenski uslovi ne idu na ruku proizvođačima, proizvodnja sve skuplja zbog repromaterijala i energenata za sušare i dnevnica radnika koje se kreću od 80 -100 maraka, a cijene duvana neznatno su povećane, pa proizvodnji ostaju dosljedni samo oni koji decenijama sade ovu industrijsku biljku.

"Duvan" kreditira proizvodnju i obezbjeđuje sav neophodan repromaterijal, koji poljoprivrednici vraćaju osušenim duvanom.

- Proizvodnja je ugovorena sa 109 kooperanata u Semberiji i Posavini. Sadnju odlažu padavine, ali bi trebalo da bude završena u optimalnom roku do 20 maja. Sve veći problem je obezbijediti sezonske radnike. Cijena radne snage je značajno povećana, "Duvan" sa otkupnom cijenom ne može to da podnese, a dodatni problem je što nema radnika. U Posavini je 90 odsto radne snage iz Federacije, putuju ljudi po 70 kilometara da bi radili  pa prevoz radnika povećava troškove. Problem je ove godine nabavka uglja za sušare koji koristi 40-ak proizvođača, a poskupio je i plin, ali nadamo se da će u sezoni sušenja duvana cijena plina pasti. Mi smo i ove godine povećali otkupnu cijenu duvana, prosječna cijena je 6 maraka i 60 pfeniga po kilogramu suvog lista. Nadam se da će i Ministarstvo poljoprivrede povećati premiju koja je lani bila 84 pfeniga, a čekamo i da Gradska uprava u Bijeljini isplati podsticaje koji kasne. Ovdje proizvođači barem mogu da računaju na premiju, jer u opštinskim budžetima u Posavini nisu predviđeni podsticaji za ovu proizvodnju - ističe Čedo Gotovčević, direktor "Duvan" a.d. Bijeljina.

70 odsto od 250 tona suvog lista, koliko su otkupili lani, još nisu prodali i očeekuju da će naći kupca do ovogodišnje berbe.

- Do 2020 godine obrađivali smo duvan i taj posao su uslužno obavljale dvije firme iz Federacije BiH koje su sad u problemima pa se ide isključivo prodaja u listu. 30 odsto lanjskog roda plasirali smo u Bugarsku – izjavio je Gotovčević za portal InfoBijeljina.

Ove godine, uprkos svim problemima, očekuju da će otkupiti preko 300 tona suvog lista što bi im omogućilo i veću konkuretnost na tržištu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )