Semberija: Mjere Vlade Republike Srpske spasile poljoprivrednike (FOTO)
Izvor: InfoBijeljina
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Zahvaljujući pomoći od 10 miliona maraka, koju je Vlada Srpske odobrila iz Kompenzacionog fonda, poljoprivrednici će uspjeti da premoste krizu, prouzrokovanu enormnim poskupljenjem mineralnih đubriva, goriva i repromaterijala.
Ove mjere spriječiće dalje poremećaje na tržištu, obezbijediti dovoljne količine domaćih proizvoda i prehrambenu sigurnosti stanovništva.
Poljoprivrednici ističu da je u ovom periodu kada prihranjuju pšenicu i spremaju se za proljećnu sjetvu, a povrtari zasnivaju novi proizvodni ciklus, svaka marka dragocjena.
Podsticaji su naročito obradovali ratare. Dodatnih 100 maraka na redovnih 300 maraka po hektaru za 2.200 proizvođača merkantilne pšenice, koja je jesenas zasijana na 42.999 hektara, ublažiće enormna poskupljenja mineralnih đubriva i održati rentabilnu proizvodnju.
“Regresiranje sjemena svih hibrida kukuruza, ne samo domaćih , u iznosu od 20 odsto od maloprodajne cijene značajno će pomoći i u sjetvi koja je skuplja za 814 maraka po hektaru u odnosu na prošlu godinu”, kaže za InfoBijeljina ratar Radiša Rikanović iz semberskog sela Brodac.
Osim milion i po maraka za proizvodnju pšenice i dva miliona i 200.000 maraka za omasovljenje sjetve jeftinijim sjemenom, zbog poskupljenja repromaterijala dodatnih milion 800 000 obezbijeđeno je za podršku proizvodnji i otkupu povrća.
Uvezivanje prerađivača i proizvođača osigurava plasman i sprečava nastajanje tržišnih viškova. Premije po kilogramu predatog povrća povećane su na 10 feninga.
Rado Mihajlović iz Donjeg Crnjelova prošle godine predao je prerađivačima i marketima oko 500 tona povrća.
“Svaka pomoć je dragocjena. Vidite sve skuplja iz dana u dan ,a cijena naše robe ostaje ista. Teško za radnu snagu, a naš trud i znoj i ne računamo”, kaže ovaj povrtar.
Voćarima, koji nedostatak radne snage pokušavaju nadomjestiti što većim stepenom automatizacije radnih procesa, obezbijeđeno je dodatnih milion maraka.
Ova sredstva biće raspoređena kroz pomoć u sadnicama, ili povećane podsticaje, u dogovoru sa udruženjem.
I mljekari kalkulišu, jer je cijena koštanja mlijeka veća od prosječne otkupne cijene za oko 30 posto.
Ugledni mljekar Drago Tomić iz Amajlija kaže da je sjetva u odnosu na prošlu godinu skuplja za nekih 200 do 250 posto.
“Regresirano dizel gorivo, jeftinije za 50 pfeniga po litru, ove godine biće dostupno u pravi čas i omogućiće nam proizvodnju hrane, inače bismo bili prisiljeni smanjiti broj muznih grla i uopšte stočni fond”, kaže Tomić.
Redovna isplata podsticaja značajna je stavka u budžetu i siguran oslonac poljoprivrednicima. Isplaćeni su svi podsticaji za prošlu godinu.
I ove godine veliko je interesovanje poljoprivrednika za Javni poziv za odobravanje novčanih podsticaja za kapitalne investicije koji je objavljen 21. februara.
Zahvaljujući povratu od 30 do 50 odsto komercijalna gazdinstva obnavljaju mehanizaciju, grade objekte, osavremenjavaju proizvodnju.
Poljoprivrednicima će biti na raspolaganju oko 8,5 miliona maraka, a u zavisnosti od broja zahtjeva biće izdvojena i dodatna sredstva iz Kompenzacionog fonda.