FOTO: InfoBijeljina

Povoljni vremenski uslovi ove jeseni raduju poljoprivrednike. Ni prvi mrazevi u Semberiji nisu ugrozili ozime žitarice i voće. Stručnjaci ipak apeluju na proizvođače da preventivno primjene sve hemijske i tradicionalne mjere kako bi zaštitili poljoprivredne kulture.

Ratar Radiša Rikanović iz semberskog sela Brodac jesenas je zasijao pšenicom 450 a ječmom 150 dunuma. Sa sjetvom je kasnio pa ga raduju povoljni vremenski uslovi, koji će omogućiti nicanje usjeva. 
 
„Kasnili smo sa sjetvom, jer je zemlja bila suva pa se nije moglo raditi bez obzira što svi imamo dobru mehanizaciju. Sad kad smo uspjeli da posijemo odgovara nam da nema oblinijih kiša i mrazeva. A nadamo  se i snijegu koji bi poslužio kao termoizlator i zaštitio biljke od  eventualnog izmrzavanja“, kaže ratar za InfoBijeljina.

 
Iako su na znatno većoj nadmorskoj visini, te agroekološki uslovi itekako utiču na proizvodnju, ovom jeseni su zadovoljni i majevički voćari.  
 
Dimitrije Jović iz loparskog sela Puškovac ima zasad sa oko 1700 stabala šljive. Voćnjak namjerava  zaštiti od mraza.
 
„Velike površine mogu se zaštiti od mraza samo prskanjem i antifrost tretmanima. A oni koji imaju manje voćnjake mogu paliti slamu i zasade štititi onako kako su to nekad radili naši stari. Prethodne godine su nam rod „ubirali” mrazevi, poplave, suše. Uzdamo se da će nas te nepogode zaobići pa da na kraju i mi imamo računicu“, kaže voćar. 
 
Neuobičajeno blaga jesen i početak zime, ocjenjuju i stručnjaci. Uprkos tome poljoprivrednike savjetuju da preventivno zaštitite poljoprivredne kulture. 
 
Agronom Stanko Tadić kaže da ozimim usjevima temperature od -2, pa i -3 stepena Celzijusa, ne mogu nanijeti veću štetu.
 
„Biljke mogu stradati samo od golomrazice, odnosno ako ne bude snježnog pokrivača, a temperatura drastično padne. Niže temperature bilježimo u planinskim krajevima ali tamo ima i snijega pa se priroda sama pobrinula za zaštitu strnih žita.  Voćari štete mogu preduprijediti tako što će obavezno stabla prskati bakrenim sredstvima i đubriti sa NPK đubrivima sa fosforom i kalijumom. Na taj način će omogućiti biljkama da uđu spremno u zimsku fazu mirovanja“, kaže Tadić za InfoBijeljina.
 
Zahvaljujući višegodišnjem iskustvu, ali i savjetima stručnjaka, semberski poljoprivrednici najavljene promjene vremenskih prilika, koje donose smjenu kiše, mraza, snijega i sunčanih intervala, dočekuju spremno.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )