Prasići u Semberiji trenutno koštaju od 5,5 do 6 KM po kilogramu žive vage, a tovljenici od 4,70 do 5 KM, bez PDV-a, po kilogramu.
Proizvođači smatraju da imajući u vidu cijene stočne hrane i ostale troškove proizvodnje, ova cijena obezbjeđuje minimalnu zaradu. Građani međutim, ne kriju zabrinutost zbog svakodnevnih poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Predsjednik Skupštine Udruženja svinjogojaca Republike Srpske Slobodan Petrić na svojoj farmi ima oko 1.300 tovljenika. Proizvodnju je smanjio za dvadesetak odsto u odnosu na prošlu godinu. On kaže da se poskupljenja prasića mogu očekivati u narednim mjesecima kada zbog praznika bude povećana i potražnja, u šta smo se uvjerili pred Vaskrs kada je cijena prasića bila 12 KM po kilogramu žive vage.
- Nastojaćemo da to bude neka korektna cijena, koja će omogućiti i nama zaradu, ali i građanima da ispoštuju običaje i tradiciju - kaže Petrić za portal Infobijeljina.
On na farmi nije imao slučajeva afričke kuge, ali svinjski fond u Semberiji je desetkovan. Na ovom području je eutanizarano više od 20.000 životinja.
- Virus je prisutan u okolini Brčkog i dugo ćemo se boriti s njim. Ministarstvo poljoprivrede RS je raspisalo javni poziv kroz kapitalne investicije gdje su finansirali do 60 odsto nabavku kvalitetnih nazimica. Ali njih je veoma teško nabaviti u zemljama okruženja jer ih nema dovoljno, tako da obnova stočnog fonda u Semberiji ne ide željenom dinamikom – ističe Petrić.
Sa druge strane, kupci strahuju da će ostati bez zimina i pečenica jer je kupovna moć sve lošija. Bijeljinac Slavko Savičić dileme nema.
- Neću kupovati tovljanika. Imam mesnicu u kojoj kupim malo suvog mesa, malo slanine i to je to. A za Božić ću naručiti praseću plećku. I za to će mi trebati stotinak maraka. Praznici će biti skromniji nego inače. A znam da i ovi ljudi koji uzgajaju svinje imaju mnogo i posla i troškova. Tako da neka svako gleda svoju računicu – kaže ovaj penzioner za InfoBijeljinu.
Svinjokolj je na pragu. Nekada je svako domaćinstvo kupovalo tovljenika da suši meso ili napuni zamrzivač, međutim posljednjih godina tu "privilegiju" imaju samo seoska gazdinstava koja tove svinje za vlastite potrebe, a viškove prodaju.