Magla u kombinaciji sa smogom predstavlja problem svim građanima Bijeljine a naročito astmatičarima i hroničnim bolesnicima kojima otežano disanje ugrožava zdravlje.
Stručnjaci upozoravaju da su čestice sumpor dioksida i čađi u porastu, ali da su u odnosu na prethodne godine dosta niže i do sada nijednom nisu bile iznad dozvoljenih granica.
Početkom sezone grejanja opada kvalitet vazduha u svim gradovima Srpske. Ovaj problem naročito je izražen u Bijeljini, s obzirom na to da je u ovom gradu samo oko 1.150 domaćinstava priključeno na gradsku toplanu.
-Ima mnogo kotlovnica a i kvalitet uglja koji se koristi je loš. Dim i smog su najuočljiviji u večernjim satima. Zagađenost od izduvnih gasova sa dimnjaka a i ova koncentracija magle izaziva mi glavobolju a sigurno smeta i drugim sugrađanima - kaže Tanja Tubić.
Kvalitet vazduha ugrožava korišćenje ugljevičkog uglja, koji u svom sastavu ima veliku količinu sumpor dioksida a povećanim sagorevanjem fosilnih goriva i lož ulja dolazi i do emitovanja većih količina sumpor dioksida u vazduh.
Osim velikog broja kotlovnica, zagađivači su i ogroman broj motornih vozila. U Bijeljini je registrovano više od 50.000 automobila i oko 5000 traktora. Prema podacima Tehničkog instituta kvalitet vazduha je najlošiji zimi. Međutim, u nadležnom gradskom odseku kažu da je bolji nego prethodnih godina - smanjen je nivo sumpor-dioksida.
- Svakodnevno merimo aerozagađenje na tri stanice u gradu. Godišnja granična vrednost po uredbi je 50 mikrograma po metru kubnom, dok je dnevna 125 mikrograma po metru kubnom i sad u oktobru i novembru nismo imali prekoračenje od 125 mikrograma u danu - pojašnjava samostalna stručna saradnica za zaštitu životne sredine Grada Bijeljina Suada Popović.
Lekari upozoravaju da, iako ovo nije alarmantno, udisanje povećanih vrednosti sumpor dioksida ili čestica čađi može izazvati posledice po zdravlje ljudi.
Upozorenje lekara
Lekari preporučuju, da se u ovom zimskom periodu u ranim jutarnjim časovima od 6 do 8 i uveče od 17 do 21 čas kada je zagađenje najizraženije, izbegava boravak na otvorenom. Nešto bolji kvalitet vazduha u narednim godinama moguć je, upozoravaju i ekolozi, prelaskom na alternativne izvore energije kao što su gas i geo-termalna voda.