SEMBERCI MUKU MUČE SA AMBROZIJOM Poljoprivredni inspektori svakodnevno na terenu, minimalna kazna 200 KM
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Na mapi Evropskog centra za kontrolu bolesti, ambrozija je označena kao jedan od glavnih alergogena, a područje Zapadnog Balkana i BiH, pa i Semberija, su žarišta.
Uprkos angažovanju nadležnih, korov kojeg ima na gotovo svim poljoprivrednim površinama, napuštenim imanjima, uz rijeke i puteve, teško je iskorijeniti.
Ljekari preporučuju pacijentima da se strogo pridžavaju savjeta, a stručnjaci tvrde da bi samo kombinovane mehaničke, agrotehničke i hemijske mjere tokom cijele godine mogle dati rezultate u suzbijanju ove opasne biljke.
Dejan Lazarević već godinama ima alergiju na ambroziju. Uprkos preventivnim mjerama i propisanoj terapiji sve više ima zdravstvenih problema.
- Kišem, nos mi curi i zapušen je, osjećam svrab i nelagodnost u grlu. I to traje nekoliko mjeseci, od cvjetanja ove opasne biljke pa do prvih mrazeva. Nadam se da će nadležni najozbiljnije shvatiti ovaj problem i riješiti ga - kaže ovaj Bijeljinac za portal InfoBijeljina.
Polen ambrozije jedan je od najjačih poznatih alergenata. Svaka biljka ambrozije, koja može proizvesti oko 9.000 sjemenki, u toku vegetacije oslobađa ogroman broj polenovih zrna, koja se mogu prenositi na udaljenosti i do 300 kilometara.
Česte smjene kiše i sunca ovog proljeća pogodovali su razvoju ovog opasnog korova. U bijeljinskom Domu zdravlja povećan je broj pacijenata sa alergijskim reakcijama.
Specijalista urgentne medicine dr Srđan Mijatović iz Hitne pomoći Doma zdravlja apeluje da se pacijenti koji imaju problema sa alergijama decidno pridržavaju ljekarskih uputa.
- Da izbjegavaju boravak na otvorenom, da vrše obavezno jutarnje i večernje zračenje prostorija, sprovode redovnu higijenu kako bi se što više arlergena uklonilo sa površine kože i odjeće i na kraju primenjuju terapiju o kojoj će odlučiti njihov ljekar – savjetuje dr Mijatović.
Poljoprivredni inspektori su svakodnevno na terenu i pozivaju stanovništvo da odmah uklone ambroziju sa svojih parcela, ali i kažnjavaju nesavjesne vlasnike kojima je u obavezi da korov pokose. Najniža kazna za fizička lica koja se ne pridržavaju zakona je 200 maraka.
Budući da najveći problem predstavljaju napuštena i zapuštena dvorišta vlasnicima koji su odsutni ili neodostupni račun će biti ispostavljen na način propisan zakonom.
Protiv ambrozije bore se i nevladine organizacije, organizujući javne tribine u školama i mjesnim zajednicama na kojima upoznaju građane sa štetnim posljedicama ove biljke.
Prije par godina gradskoj upravi Bijeljina uputili su i inicijativu za nabavku opreme za mjerenje koncentracije polena ambrozije u vazduhu, ali ovaj projekat, nažalost, još nije realizovan.