SELO NE BI MIJENJALI ZA GRAD: Porodica Tešić više od pet decenija bavi se voćarstvom
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Od poljoprivrede se na Majevici živjelo vijekovima. Budući da ovaj kraj raspolaže odličnim klimatskim uslovima, potencijalima i resursima, poljoprivreda je jedan od najvažnijih strateških pravaca razvoja.
Petočlana porodica Tešić iz loparskog sela Tobut obrađuje 80 dunuma. Siju kukuruz i ječam. Imaju farmu bikova, muznih krava i ovaca. Više od pet decenija bave se i voćarstvom.
Obnovili su nedavno i stari voćnjak od 10 dunuma, zasadivši 450 stabala šljive. Bave se i plasteničkom proizvodnjom povrća. Nije lako živjeti na selu, ali uz dobru organizaciju, sve se stiže, kaže domaćica Radenka Tešić.
– Ustaje se rano, liježe kasno. Nema za seljaka ni ljetovanja ni zimovanja.Treba znati kad zasijati, kad uspremiti. A zemlja koju obrađuješ, vrati rodom. I hvala Bogu, ništa nam ne nedostaje. Srećni smo što što su nam i djeca na okupu i što vide svoju perspektivu na selu. Nažalost, mnogo mladih ode u grad a seoska domaćinstva opustješe - kaže vrijedna domaćica za portal InfoBijeljina.
Jedini prihod koji imaju Tešići je od povrća, prodaje bikova i mlijeka.
- Prijavili smo se na konkurs i u švajcarskoj donaciji dobili plastenik od 400 metara kvadratnih. Uzgajamo papriku rogu, paradajiz i krastavce. Imamo stalne mušterije, a ono povrća što ne prodamo, preradimo u ajvar i pinđur. Pravimo i džemove i sokove. Sve prirodno, neprskano pa sa prodajom nema problema - priča Radenka i naglašava da joj je neizmjerna podrška i suprug Nedjeljko.
- Svako ima svoj dio obaveza, neko na njivu, neko u štalu. Raditi se mora a tamo gdje ima sloge i ljubavi, sve je lakše - kaže Radenka za InfoBijeljinu.
Dodaje da su prije par godina gazdinstvo registrovali kao komercijalno te da, iako dio zemlje uzimaju pod zakup, namjeravaju da povećaju proizvodnju. Nastaviće da rade dok ih zdravlje služi, jer, kako kažu Tešići, od poljoprivrede se može solidno živjeti.
U opštini Lopare 13.700 hektara je obradivog zemljišta, a registrovano je blizu 500 poljoprivrednih gazdinstava. Nadležni nastoje, da uz pomoć republičkih institucija i međunarodnih donatora, podrže poljoprivrednu proizvodnju i zadrže stanovnike na ovom području.
U ovogodišnjem budžetu ove nerazvijene lokalne zajednice za podsticaj poljoprivrednoj prozvodnji planirano je oko pola miliona maraka.