FOTO: Pixabay

Aluminijumska folija je postala neizostavan dio kuhinje, koristi se za pečenje, zamotavanje hrane i čuvanje ostataka. Ali, da li ste znali da u kombinaciji s određenim namirnicama i načinima pripreme može osloboditi štetne supstance koje se prenose u vašu hranu? Stručnjaci upozoravaju: ovih 7 grešaka u upotrebi folije mogu ozbiljno ugroziti vaše zdravlje, provjerite da li ih i vi pravite.

Aluminijumska folija je bezbijedna ako je koristite za pečenje povrća ili proteina.

Kada kuvate sa folijom na visokim temperaturama, posebno sa kiselom ili začinjenom hranom, treba biti pažljiviji, jer njena upotreba može dovesti do prenošenja veće količine aluminijuma u ​​vaš obrok. Neka istraživanja sugerišu da prekomijerni unos aluminijuma potencijalno može biti povezan sa nekim zdravstvenim problemima.

1. Sve što podgrijavate u mikrotalasnoj pećnici

Aluminijumska folija i mikrotalasna ne smiju da se kombinuju. Folija izložena mikrotalasnim zracima može dovesti do varničenja, pa čak i požara, što može prouzrokovati trajno oštećenje vaše mikrotalasne pećnice ili još gore. Ostatke hrane obično ne treba čuvati u aluminijumskoj foliji, jer nije hermetički zatvorena.

2. Marinade od paradajza, citrusa i kiseline

Paradajz, agrumi i marinade na bazi sirćeta, spadajući u kategoriju kisele hrane, i nisu bezbijedni za pripremu u aluminijumskoj foliji. Kisela hrana može prouzrokovati da se više aluminijuma isprazni u vaš obrok, povećavajući unos aluminijuma, što potencijalno može dovesti do problema ako se konzumira tokom vremena u velikim količinama.

3. Slana jela

Baš kao i kiselina, so može prouzrokovati izlučivanje aluminijuma u ​​hranu. Bilo koje jelo koje sadrži značajnu količinu soli (na primjer, domaća slana peciva ili sušeno meso, poput šunke i kobasica), ne treba pripremati u aluminijumu, kako bi se spriječilo da natrijum hlorid (tj. so) reaguje sa jonima aluminijuma. 

4. Sporo pečena jela

Ukoliko umotavate na primjer rebra u foliju prije nego što počnete sporo da ih pečete satima, pravite grešku. Izbjegnite upotrebu folije za sve što se peče dugo vremena, poput sporo pečenog mesa ili čorbi. I ovo može dovesti do oslobađanja više aluminijuma u ​​obrok. Ako ste navikli da sporo pečete jela u foliji, ovo je trenutak da pređete na keramičko ili stakleno posuđe ili, ako morate, koristite sloj papira za pečenje između aluminijuma kako ne bi direktno dodirivao hranu.

5. Hrana kuvana na visokoj temperaturi

Dobra vijest je da aluminijum obično ne počinje da se topi dok ne pređe 470 stepeni C, ali ipak treba izbjegavati kuvanje sa aluminijumom za bilo koju hranu pečenu na preko 200 stepeni Celzijusa. Iznad ove temperature, metal može da se prenese u hranu. Preskočite pečen krompir umotan u aluminijum i premažite ga tankim slojem ulja za kuvanje ili ga umjesto toga umotajte u papir za pečenje. Ovo važi i za kuvanje na logorskoj vatri – ne preporučuje se uvijanje hrane u aluminijumsku foliju i grilovanje na otvorenom plamenu.

6. Plodovi mora i riba

Morski plodovi i riba umotani u foliju su popularan način za lako pripremanje ručka, ali aluminijumska folija može dublje da prodre u ribu nego u druga mesa, što ribu čini vjerovatno najgorim proteinom za pripremu u foliji. Riba kuvana u papiru za pečenje, je popularan (i sličan) način kuvanja fileta na pari.

7. Domaći keks

Keks se obično brzo peče na relativno niskoj temperaturi, tako da tehnički gledano mogu bezbijedno da se peku na aluminijumskoj foliji, ali će dno keksa da bude tvrdo i previše hrskavo, a poslastice će se potencijalno zalijepiti za aluminijum, što će dovesti do njihovog mrvljenja prilikom vađenja.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )