Izvoz šećera gotovo je udvostručen ove godine, a za potrebe prerade uvezena je i veća količina sirovog šećera.
Potrebe tržišta BiH uglavnom zadovoljava uvoz, a samo djelimično bijeli šećer prerađen u domaćim kapacitetima. Domaća proizvodnja šećera je u potpunosti zamrla, jer je jedina fabrika koja se bavila preradom šećerne repe u Bijeljini otišla u stečaj. Sav šećer koji BiH potroši i izveze dolazi iz uvoza, jer firme iz ovog sektora proizvodnju baziraju na uvozu sirovine. Pojedini tržni centri takođe uvoze i prepakuju šećer u manju ambalažu.
Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da je BiH u ovoj godini istovremeno povećala uvoz i izvoz šećera.
- BiH je u prvih osam mjeseci ove godine uvezla šećer vrijedan 107,92 miliona KM, što je za 39,8 odsto više u odnosu na isti period lani. Izvoz je iznosio 48,65 miliona KM i veći je za 84,77 odsto u odnosu na isti period lani - kažu u Spoljnotrgovinskoj komori BiH i dodaju da se spoljnotrgovinska razmjena u najvećem obimu odvija sa Srbijom, Hrvatskom i Italijom.
Sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede, duvanske i prehrambene industrije u Privrednoj komori RS Slavko Stevanović kaže da je rast uvoza sirovog šećera rezultat povećanih potreba prerađivača.
- Najveće prerađivačke kapacitete ima "Studen-Agrana" iz Brčkog, koja prerađeni sirovi šećer izvozi. Osim njih izvoznik je i firma HPK iz Kozarske Dubice, koja proizvodi fruktozu za izvoz u Italiju. Vjerujem da su ove firme pronašle nova tržišta na koja plasiraju veći obim proizvoda, što se odrazilo i na ukupna izvozni rezultat - kaže Stevanović.
On naglašava da je uvoz šećera koji marketi prepakuju i prodaju na domaćem tržištu stabilan, jer potrebe potrošača nisu mogle drastično porasti.
- Jesen je period rasta potražnje za šećerom zbog pravljenja zimnice i voćnih rakija, ali ista pojava je bila prisutna i lani, tako da ne možemo govoriti o nekom tržišnom poremećaju - kazao je Stevanović.
Uvozne kvote
Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU predviđena je kvota od 3.525 tona šećera koji će u BiH ulaziti bez carinjenja. Ovaj sporazum trebalo bi da stupi na snagu 1. januara 2017. godine.
Uvoz šećera (miliona KM)
2016. 107,92
2015. 77,20
+39,8%
Izvoz šećera (miliona KM)
2016. 48,65
2015. 26,33
+84,77%