FOTO: null

Pred poslanicima parlamenta BiH sljedeće sedmice naći će se zakon čijim usvajanjem bi prestao mandat međunarodnih sudija u Ustavnom sudu BiH, međutim i prije nego što je prijedlog ugledao svjetlost dana naišao je na čvrst otpor.

Najveća bošnjačka stranka u startu je odbila prijedlog o odlasku stranih sudija, kojima je prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, odnosno Ustavu BiH, mandat trebalo da bude svega pet godina, odnosno do 2001. godine.

Borislav Bojić, poslanik SDS-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH, rekao je juče da će na prvoj narednoj sjednici ovog doma, zakazanoj za 10. decembar, ova stranka predložiti zakon o Ustavnom sudu BiH, pojašnjavajući da će tražiti da se iz Ustavnog suda BiH izbace strane sudije i imenuju domaće.

"Mi smo imali raspravu unutar SDS-a i odlučili da ovaj prijedlog ide na dnevni red sljedeće sjednice", rekao je juče Bojić, dodajući da u svakom slučaju odluka Ustavnog suda BiH o neustavnosti Dana Republike neće biti poštovana.

Ideja da strane sudije (a što je jedan od zahtjeva iz zajedničke izjave stranaka iz RS) napuste BiH, neprihvatljiva je za SDA.

Šefik Džaferović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, rekao je juče da ne zna kakav će zakon i u kojoj formi o Ustavnom sudu predložiti Klub SDS-a.

"SDA je u svakom slučaju protiv odlaska stranih sudija iz Ustavnog suda BiH", rekao je Džaferović.

O ovom zakonu govorio je i Milorad Dodik, predsjednik RS, koji je rekao da je taj akt spreman i da je u toku faza konsultacija sa ljudima koji su potpisali zajedničku izjavu u Banjaluci i sa pravnicima.

"Pokušaćemo da animiramo i Hrvate i hrvatske političare da vidimo šta oni misle o tome, da li možemo da uradimo zajednička rješenja i ako u tome uspijemo to će biti sasvim nova praksa da se dva konstitutivna naroda pojavljuju sa prijedlogom zakona", rekao je Dodik.

Predstavnici hrvatskih stranaka još ranije su rekli da su za to da se okonča mandat stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH.

Iako svi govore o zakonu o Ustavnom sudu BiH, stručnjaci upozoravaju da se mora pronaći drugi naziv za zakon kojim bi se okončao mandat stranim sudijama, jer donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH bi podrazumijevalo izmjenu Ustava BiH, što je gotovo nemoguće u sadašnjim političkim okolnostima. U samom SDS-u juče smo pokušali saznati tačan naziv zakona koji će predložiti, međutim ni oni nisu znali.

Ono što je zanimljivo jeste da je još 2007. godine bilo pokušaja da se stranim sudijama okonča mandat i na to je pristao tadašnji lider SDA Sulejman Tihić, ali uz jedan zahtjev, a to je da trojicu sudija Ustavnog suda BiH koji bi zamijenili strance bira parlament BiH, na šta stranke iz RS nisu htjele pristati.

Pored odlaska stranih sudija, još jedan od zahtjeva iz zajedničke izjave koju su potpisale najveće stranke u RS je i taj da odluke u Ustavnom sudu BiH mogu biti donesene samo uz glas sudija iz svakog entiteta, a jedini način da se to uradi je izmjenom Pravilnika o radu Ustavnog suda BiH.

"Izmjene može predložiti svaki sudija Ustavnog suda BiH i to je jedini mogući način da se dođe do toga da odluke Ustavnog suda podrazumijevaju glas iz svakog entiteta, ne sudija iz sva tri konstitutivna naroda već entiteta, jer nigdje nema da se biraju sudije iz određenog naroda, već iz entiteta", rekao je Krstan Simić, bivši sudija Ustavnog suda BiH.

On naglašava da već postoji izrađen Nacrt zakona o prestanku mandata stranih sudija, koji se sastoji od osam članova i koji samo neko treba da uputi u proceduru jer, kako kaže, to je najbezbolniji i jedini mogući način da se stranim sudijama okonča mandat.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )