FOTO: InfoBijeljina

Republički poljoprivredni i fitosanitarni inspektori su širom RS, uključujući i Semberiju, prošle godine u okviru redovnih inspekcijskih aktivnosti izvršili ukupno 117 pregleda parcela na kojima su zasnovani usjevi merkantilne soje s ciljem identifikovanja prisustva genetički modifikovanih usjeva soje.

"Pored vizuelne identifikacije pregledanih parcela koja se vrši u određenoj fazi razvoja soje i korova u tom usjevu, inspektori su radili i brze testove na terenu koji omogućavaju brzu identifikaciju genetički modifikovane soje. Ukoliko se pomoću brzih testova utvrdi da postoje indicije da je riječ o GMO soji, vrši se službeno uzorkovanje usjeva i uzorci se dostavljaju u ovlaštenu laboratoriju na analizu", rekli su za portal InfoBijeljina iz Inspektorata RS. 

U ukupno pet slučajeva brzi testovi su bili pozitivni i utvrđen je visok nivo sumnje da je riječ o genetički modifikovanom usjevu soje i to na jednoj parceli na području Semberije i četiri parcele na području Lijevče polja. 

"Zbog osnovane sumnje, inspektori su pristupili službenoj inspekcijskoj kontroli kod subjekata koji su evidentirani kao vlasnici usjeva na predmetnim parcelama.  Izvršeno je službeno uzorkovanje, a uzeti uzorci su proslijeđeni u ovlaštenu laboratoriju JU 'Poljoprivredni institut' u Banjaluci. Rezultati laboratorijske analize su u svih pet uzoraka potvrdili prisustvo genetičkih modifikacija", kažu iz Inspektorata RS.

Postupajući inspektori naložili su uništavanje spornih usjeva na pet parcela, ukupne površine 6,1 hektara. Pored uništavanja usjeva, inspektori su izrekli i kazne u ukupnom iznosu od 1.200 KM. 


"Takođe, u vanrednim kontrolama izvršenim prošle godine, kojima su obuhvaćena četiri proizvođača merkantilne soje na području Srpca, inspektori su uzeli 14 uzoraka za laboratorijsku analizu. U šest slučajeva potvrđeno je prisustvo genetskih modifikacija, zbog čega su inspektori naložili uništavanje usjeva na ukupnoj površini od 5,3 hektara i izdali prekršajne naloge u ukupnom iznosu od 900 KM", navode iz Inspektorata RS.

Zakonom o genetički modifikovanim organizmima propisano je da će se za upotrebu genetički modifikovanih organizama, kazniti pravno lice novčanom kaznom  od 5.000 do 15.000 KM, odgovorno lice u pravnom licu od 500 do 1.500 KM, a fizičko lice od 300 do 1.500 KM.

U slučajevima u kojima su utvrđene nepravilnosti, inspektori su prilikom kontrole od vlasnika parcela, fizičkih lica, tražili da predoče dokaze o nabavci sjemena, kako bi se tragom sljedivosti utvrdilo njegovo porijeklo. 
Kako kažu iz Inspektorata, proizvođači su izjavili da su koristili merkantilnu soju koju su nabavljali na različite načine, a ne u registrovanim prodajnim objektima, te je na taj način utvrđeno da nije riječ o sjemenskoj soji koja se legalno prometuje u poljoprivrednim apotekama.


"Važno je naglasiti da fitosanitarna inspekcija prilikom uvoza pošiljki sjemena poljoprivrednog bilja u Republiku Srpsku vrši konstantnu kontrolu prisustva genetičkih modifikacija u sjemenu poljoprivrednog bilja za sve biljne vrste za koje postoje genetičke modifikacije u skladu procjenom rizika gdje se sjeme soje tretira kao visoko rizično", kažu iz Inspektorata RS. 

U ovoj godini prilikom uvoza uzeto je ukupno 15 uzoraka sjemena za analize na GMO, različitih proizvođača, hibrida i sorti, od čega je 10 uzorka sjemenske soje, za koje je vršeno laboratorijsko ispitivanje prisustva genetičkih modifikacija. 

"Na osnovu rezultata laboratorijskih analiza JU 'Poljoprivredni institut' Republike Srpske potvrđeno je da su svi ispitivani uzorci bili uredni, tj. da u njima nije utvrđeno prisustvo genetičkih modifikacija", ističu iz Inspektorata RS.

Nadležna inspekcija kontrolu prisustva genetički modifikovanih usjeva soje vrši već nekoliko godina. U 2019. godini izvršeno 90 kontrola od čega je u dva slučaja potvrđeno prisustvo genetičkih modifikacija, na dvije parcele ukupne površine od 0,9 ha, te je izvršeno njihovo uništavanje pod nadzorom inspektora. 

U 2018. godini izvršeno 118 kontola u kojima nije utvrđeno prisustvo genetičkih modifikacija, a u 2017. godini 155 kontrola koje su takođe bile uredne.


"U ovoj godini nadležni inspektori vršiće pojačane kontrole parcela zasađenih merkantilnom sojom, a u skladu sa najavom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske da će poljoprivredni proizvođači za koje se utvrdi da su na svojim oranicama zasijali genetski modifikovanu soju biti isključeni iz sistema podsticaja na period od dvije godine. Apelujemo na poljoprivredne proizvođače da sjemenski repromaterijal nabavljaju isključivo u registrovanim objektima, poljoprivrednim apotekama, jer jedino na taj način mogu biti sigurni u ispravnost sjemena", ističu iz Inspektorata RS.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )