Nakon što na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS opozicija nije podržala zaključke u vezi sa daljim ponašanjem predstavnika RS u institucijama BiH, poslije zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije, predstavnici Saveza za promjene juče su
Iz kontradiktornih stavova pojedinih kadrova iz Saveza za promjene nejasno je da li uopšte postoji većina u vlasti na nivou BiH, gdje je Savez za promjene u koaliciji sa SDA.
Dvojica ministara iz SDS-a prisustvovali su jučerašnjoj sjednici Savjeta ministara BiH koja prošle sedmice nije održana zbog zahtjeva za reviziju koji je mimo svih institucija BiH pokrenuo bošnjački član Predsjedništva BiH i lider SDA Bakir Izetbegović.
Savjet ministara usvojio je juče nekoliko dokumenata čije usvajanje nije bilo hitno.
Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara i funkcioner SDS-a Mirko Šarović rekao je da Savez za promjene samostalno donosi odluke, a ne na osnovu neke koalicije.
- Odluke donosimo na osnovu vlastite procjene šta je to interes nas koji predstavljamo ili dolazimo iz jednog dijela BiH, sasvim samostalno ne konsultujući se sa bilo kim - rekao je Šarović poslije sjednice Savjeta ministara.
Dodao je da blokada i izlazak iz institucija BiH nisu u interesu RS. Na pitanje da li Savjet radi u tehničkom mandatu, kako je rekao lider SDS-a Vukota Govedarica, Šarović kaže da "ne zna ko je pominjao tehnički saziv Savjeta ministara".
- U zakonodavstvu ne postoji tehnički mandat i nema nikakve razlike između predsjednika SDS-a i mene lično - rekao je.
Uoči sjednice ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić je poručio da će podržati stav Saveza za promjene o radu Savjeta ministara.
- Što idem na sjednicu ako neću glasati? Ne idem da se družimo - rekao je Mektić.
S druge strane, poslanik NDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Momčilo Novaković kazao je da većina na nivou BiH ne postoji, a da će Savjet ministara vjerovatno rješavati samo ona pitanja koja treba da omoguće zaštitu interesa RS i građana, dok će ostala biti na čekanju.
Ponašanje Saveza za promjene juče su osudili u vladajućoj koaliciji u RS. Iako su se tokom skupštinske rasprave u ponedjeljak manje-više čuli jedinstveni stavovi, situacija se promijenila na kraju kada je opozicija ostala suzdržana tokom glasanja. Sporan im je bio zaključak kroz koji je parlament pozvao predstavnike RS u institucijama BiH da iskoriste sva pravna i politička sredstva s ciljem onemogućavanja donošenja odluka na nivou zajedničkih institucija BiH, sve dok ne budu riješena vitalna pitanja RS, kao što su akta u vezi sa Sudom i Tužilaštvom BiH, imovina i druga pitanja.
Predsjednik RS i SNSD-a Milorad Dodik rekao je da je SDS na posebnoj sjednici pokazao da ima prepoznatljivu politiku koja nije u interesu RS, već političkih grupa. Zaključio je da je najveći udar što su odmah "potrčali" u Savjet ministara.
- O tom pitanju smo morali da se dogovorimo i da odu na sjednicu i kažu da na dnevnom redu treba da se nađe uspostavljanje mehanizma koordinacije u skladu sa sporazumom koji je potpisan, odnosno da dođu na sjednicu kada Savjet ministara bude htio razmatrati tu i slične tačke - rekao je Dodik.
Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović je juče poručio da parlament RS neće više tolerisati bilo čije vaninstitucionalno djelovanje.
- Ovo je posljednji trenutak da se pošalje upozorenje da se instrumenti odlučivanja u skladu sa Ustavom i Dejtonskim sporazumom vrate u institucije sistema ove zemlje - rekao je Čubrilović.
Potpredsjednik Parlamenta RS Nenad Stevandić izrazio je žaljenje jer je "SDS više radio za Izetbegovića, a manje za srpsko jedinstvo".
Govedarica je poručio da neće dozvoliti Izetbegoviću da svu krizu koju je izazvao prenese na RS, te da će braniti Dejtonski sporazum i raditi u interesu RS.
Lider PDP-a Branislav Borenović kaže da je vjerovao da se moglo postići rješenje u Skupštini, ali da je "sve bila velika improvizacija".
Zaključci
Narodna skupština RS je kroz zaključke, između ostalog, osudila odluku bošnjačkog rukovodstva da pokrene reviziju presude u sporu sa Srbijom i ukazala da RS čvrsto stoji na poziciji odbrane slova Dejtona i prava koja RS po tom sporazumu pripadaju. Odbačena je praksa jednostranog odlučivanja i uzurpacije zajedničkih organa BiH, uz ocjenu da je Bakir Izetbegović prekršio Ustav te je zatraženo pokretanje krivične odgovornosti protiv svih koji su učestvovali u pokretanju revizije.