Firma „Agrokop eksport import” Banjaluka, koja je bila blokirana kao imovina Zorana Ćopića, jednog od saradnika narko bos,a Darka Šarića, povećala je svoj tužbeni zahtev protiv Fabrike šećera iz Bijeljine, od koje sada potražuje 12,6 miliona KM.
Prvobitno je „Agrokop“ od „Šećerane“ u stečaju sudskim putem tražio da im se priznaju potraživanja u iznosu od osam miliona KM.
Radi se potraživanjima „Agrokopa“ koja stečajni upravnik „Šećerane“ Lazo Đurđević nije priznao, a koje firma iz Banjaluke potražuje na ime “neizmirenog duga iz 2010. i 2011. godine kada je “Agrokop”, kao većinski vlasnik, investirao značajna sredstva u sanaciju i revitalizaciju bijeljinske Šećerane”.
Glavna rasprava po ovoj tužbi održana je juče u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini, a konačno opredeljenim tužbenim zahtevom „Agrokop“ je zatražio da se sudskom presudom utvrdi kao osnovano potraživanje od „Šećerane“ i to 6,8 miliona KM na ime glavnog duga i 5,8 miliona KM na ime obračunate zakonske zatezne kamate.
- Radi se o potraživanjima na osnovu ulaganja u Fabriku šećera i to u vreme kada je okončan prethodni stečajni postupak nad ovim privrednim društvom - kazali su u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini i dodali da će presuda biti donesena krajem godine.
Inače, banjalučki Okružni sud je još 12. maja 2011. godine doneo rešenje o blokadi novoutvrđene imovine Zorana Ćopića, jednog od saradnika narko bosa Darka Šarića, kojem je ranije privremeno zaplenjen deo imovine vredne više od 20 miliona KM. Na osnovu tog rešenja zabranjeno je raspolaganje i prodaja imovine preduzeća “Agrocoop” iz Banjaluke i „Šećerane“ iz Bijeljine, koje su u Ćopićevom vlasništvu.
U sudskom postupku specijalni tužilac Slobodan Ćelić je kao dokaz predstavio i šemu novčanih transakcija između “Agrocoopa” Banjaluka i zavisnih preduzeća koja su u sastavu “Agrocoopa” Novi Sad, a čiji je većinski vlasnik bio Ćopić.
“Iz ove šeme može se videti da je “prljav” novac koji je legao na račune banjalučkog “Agrocoopa” dalje prebacivan iz of-šor kompanija na račune drugih preduzeća u Srbiji. Posle toga taj novac je mešan sa “zdravim” novcem, a potom je bio vraćen u banjalučki “Agrocoop”, koji je zatim taj novac dalje ulagao u privredne tokove Republike Srpske”, pojasnio je Ćelić tada na suđenju.
On je ranije rekao da su of-šor kompanije iz kojih je legao novac u “Agrocoop” Banjaluka bile u vlasništvu braće Darka i Duška Šarića, piše Capital.ba.
Čopić je početkom 2014. godine osuđen na četiri godine zatvora, a tom presudom njegovom preduzeću „Agrocoop“ Banjaluka oduzeto je 51 odsto akcija „Šećerane“, a Srpskoj je trebalo je da plati i 2,67 miliona maraka.