FOTO: GS

Zeleno svjetlo za izvoz sadnica jabuke na tržište Evropske unije, koje je BiH dobila početkom prošle godine, donijelo je nove poslovne mogućnosti domaćim proizvođačima sadnog materijala kao i proširenje proizvodnje, što je glavni imperativ i u ovoj poslovnoj godini.

Odobrenje EU za izvoz sadnog materijala jabuke iz roda malus iz BiH stupilo je na snagu krajem januara 2024. godine, a "Glas" je pitao proizvođače kako je ta poslovna mogućnost uticala na njihovu proizvodnju s obzirom na to da su četiri godine ranije imali zabranu plasmana zbog strogih fitosanitarnih propisa Unije.

Ponovni pristup evropskom tržištu za rasadnik "Agro-impeks" iz Modriče od velikog je značaja. Već dan nakon dobijanja odobrenja, prve pošiljke sadnica izvezli su u Italiju.

- Lani smo uspjeli izvesti blizu pola miliona sadnice jabuka, najviše u Italiju i Holandiju, a nešto je otišlo i u Njemačku. Tržište EU je ogromno, a prostora ima da se širimo. Već ugovaramo prodaju sadnica jabuke za Indiju i Alžir. Cilj nam je da širimo tržište, rastemo i razvijamo se - rekao je za "Glas" vlasnik "Agro-impeksa" Veroljub Krstić.

On je istakao da je godišnja proizvodnja u njegovom rasadniku tokom 2023. godine bila oko 600.000, dok je lani povećana na blizu 700.000 sadnica.

- U ranijim godinama smo mogli izvoziti samo krušku, a dozvola za izvoz jabuke nam je omogućila da radimo više. Nadamo se da ćemo ove godine dobiti zeleno svjetlo za izvoz koštičavog voća: trešnje, šljive, kajsije, višnje, breskve. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS zajedno sa Upravom za zaštitu zdravlja bilja BiH već uveliko radi na tome - kazao je Krstić. 

I vlasnik šamačkog rasadnika "Simić Agro lajn" Slobodan Simić za "Glas" kaže da, iako još nisu uspjeli izvesti ni jednu biljku u EU, mogućnost plasmana daje im vjetar u leđa.

-  Sve su to pozitivni signali koji nas raduju i daju prostora za širenje. Prošla je tek godina, na prvoj smo stepenici, tražimo kupce, imamo zainteresovanih iz Hrvatske, ali za sve to treba vremena. Trenutno nam je glavni problem usitnjena proizvodnja. Godišnje imamo oko pola miliona sadnica, što je puno, ali nam je asortiman širok. Imamo sadnice jabuke, kruške, šljive, trešnje, višnje, breskve, kajsije, dunje, mušmule i svaka ta vrsta ima nekoliko sorti, a strani kupci su obično veliki igrači, traže odmah 100.000 sadnica jedne sorte što je sada za nas neizvodljivo - kazuje Simić.

Ističe da su lani bili koncentrisani na potrebe domaćeg tržišta, a dio proizvodnje plasirali su u Srbiju.

- Poslujemo sa kolegama iz Srbije, to su veliki proizvođači sa milionskim brojem sadnica. Naš sadni materijal plasiramo njima, a oni dalje ka istoku, najčešće u Tursku, Moldaviju, Gruziju.  Objektivno gledano mali smo da bismo mogli samostalno nastupati na velikim tržištima - pojašnjava Simić i dodaje da ove godine planira širiti proizvodnju.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, koje je najzaslužnije za ponovno odobrenje plasmana u EU, za "Glas" kažu da u BiH postoji 17 aktivnih rasadnika, od kojih je 14 na teritoriji Srpske.

- Mogućnost izvoza sadnica jabuke predstavlja veliku šansu za domaće rasadnike da povećaju proizvodnju, s obzirom da imaju visok kvalitet sadnog materijala. Pristup većem tržištu pruža potencijal za dalji rast i razvoj - rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Dokumentacija

Za sticanje ponovnog odobrenja EU je od trećih zemalja, među kojima je i BiH, tražila da pripreme obilje dokumentacije kojom se dokazuje poštovanje novih zahtjeva praćenja i kontrole štetnih organizama koji mogu da ugroze stanje sadnog materijala, a kasnije i voćnjake koji se podižu tim sadnicama u zemljama EU. U toku je priprema i izrada dosijea visokorizičnog bilja i biljnih proizvoda i za rod prunus.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )