Sve institucije i ustanove koje se finansiraju iz budžeta RS moraće da dostave podatke o zaposlenima, njihovom angažmanu, platama, dodacima i drugim pojedinostima u registar koji će biti formiran pri Agenciji za državnu upravu RS, a u suprotnom im prijete
Prijedlog zakona o registru zaposlenih kod korisnika budžetskih sredstava, koji će iduće sedmice razmatrati Narodna skupština RS, predviđa da u registru budu podaci o institucijama, zaposlenima i njihovim primanjima. Cilj je da bude omogućeno lakše praćenje broja zaposlenih i troškova za njihove plate i naknade i generalno bolja kontrola nad trošenjem budžetskog novca.
Podatke za registar moraće da dostave republički organi uprave, stručne službe Vlade, sudovi, tužilaštva, kazneno-popravni zavodi, Sudska policija i Centar za edukaciju sudija i tužilaca. Registrom će biti obuhvaćeno i osnovne, srednje i specijalne škole, fakulteti, učenički i studentski domovi i institucije i ustanove kulture. U registru će biti i podaci o zaposlenima u Pravobranilaštvu, Fondu PIO, Glavnoj službi za reviziju, Republičkoj komisiji za utvrđivanje sukoba interesa, Komisiji za žalbe, Odboru državne uprave za žalbe, Ombudsmanu za djecu, Džender centru, Vazduhoplovnom servisu i Kancelariji pravnog predstavnika.
Predviđeno je da osim osnovnih podataka o instituciji i ustanovi, u registru budu i svi podaci o zaposlenima i iznosu koji im je isplaćen na osnovu svih primanja kao što su plata, dodaci i naknade, te uplaćenim doprinosima na teret poslodavca.
- Institucije su dužne da u registru redovno ažuriraju podatke, a najkasnije do desetog u mjesecu za prethodni mjesec. Ako podaci ne budu dostavljeni u propisanom roku ili ako ne budu tačni odgovorna lica u institucijama biće kažnjena u rasponu od 2.000 do 12.000 KM - navedeno je u predloženom zakonu.
Zanimljivo je da će osnovni podaci o zaposlenima u javnoj upravi biti dostupni i građanima, a izuzetak je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
- Ministarstvo finansija i Agencija za državnu upravu RS biće korisnici podataka iz registra, a zbirni podaci, odnosno broj zaposlenih u svakoj instituciji, isplaćene plate, naknade i dodaci biće objavljeni na internet stranici institucija, osim podataka koji se odnose na MUP RS - navedeno je u prijedlogu zakona.
Ministar uprave i lokalne samouprave RS Lejla Rešić kaže da Srpska već desetak godina ima registar o državnim službenicima i da će na ovaj način poboljšati sistem.
- U registru će se naći svi koji primaju platu iz budžeta RS osim državnih službenika. Novina su i propisane kazne. Druge tehničke stvari biće definisane uredbom, koja će biti donesena u roku od 90 dana nakon zakona i tek tada će početi unos novih korisnika u sistem. Krajnja svrha je da imamo na jednom mjestu sve podatke o korisnicima budžeta - istakla je Rešićeva čije je ministarstvo predložilo novi zakon.
Kao razlog za donošenje zakona u Vladi su naveli činjenicu da ne postoji jedinstvena evidencija broja zaposlenih i njihovih primanja.
- Ovim se stvaraju uslovi za preciznije i efektivnije praćenje broja zaposlenih i pretpostavke za transparentnije i korišćenje novca za primanja zaposlenih. Stvaraju se pretpostavke za uspostavljanje efikasnije i efektivnije državne uprave - naveli su u Vladi.
Formiranje registra biće finansirano iz projekta Svjetske banke.
Podaci o instituciji koji će biti u registru
- naziv
- matični broj
- JIB (poreski identifikacioni broj)
- šifra djelatnosti
- grad/opština - sjedište
- utvrđen maksimalni broj zaposlenih
- rukovodilac
- mejl adresa
- telefon
- faks
Podaci o zaposlenima koji će biti u registru
- identifikacioni broj (JMB)
- ime i prezime
- pol
- grad/opština prebivališta
- grad/opština rada
- osnov rada (radni odnos, ugovor, ostalo)
- stručna sprema
- kategorija
- platna grupa/platni razred
- ukupan radni staž
- procenat minulog rada
- osnovni koeficijent
- neto plata
- bruto plata