Rješenja za probleme u BiH moraju se tražiti unutar njenih institucija bez nametanja spolja, istakli su u petak predstavnici RS na sastanku sa delegacijom Komiteta za međunarodne poslove Doma lordova Parlamenta Velike Britanije.
Britanska delegacija, predvođena predsjedavajućim Komiteta za međunarodne poslove Doma lordova Parlamenta Velike Britanije lordom Hauelom od Gildforda, interesovala se za situaciju u BiH i regionu, regionalne odnose i očekivanja BiH od novog samita berlinskog procesa koji će naredne godine biti održan u Londonu.
Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović rekao je nakon sastanka sa lordovima, kojem su prisustvovali i poslanici i delegati SNSD-a u Parlamentu BiH, da je bilo mnogo pitanja lordova iz kojih se vidi da međunarodna zajednica još ima mnogo nerazumijevanja za situaciju u BiH.
- Tražili smo da za rješenjima svih problema tragamo unutar institucija, a ne da se očekuje da će ih ponuditi neko sa strane - rekao je Čubrilović.
Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a Staša Košarac je rekao da su goste iz Velike Britanije informisali da je RS stabilna i posvećena putu ka EU, ali da nije zadovoljna odnosima unutar BiH.
- Prenijeli smo im nezadovoljstvo odnosom institucija BiH prema institucijama RS i da je britansko-njemačka inicijativa bila put da bude prevaziđen zastoj, koji je proizveden zbog odnosa unutar FBiH. Ta inicijativa je bila novi početak za BiH na putu prema Evropi, ali se našla u vrlo lošim rukama. Prije svega, mislim na strukturu SDA, Bakira Izetbegovića i Denisa Zvizdića i strukturu koja je bila izborni gubitnik 2014. čiju okosnicu čine SDS, PDP i NDP. Jedno su pričali u Briselu i pokušavali nametnuti teme koje nisu bazično dogovorene u BiH i glumili vladu BiH koja može da nameće rješenja entitetskim vladama - rekao je Košarac i dodao da je takva praksa neprihvatljiva i da ne doprinosi rješenju problema u BiH.
Predstavnici RS prenijeli su visokoj delegaciji iz Velike Britanije i stav RS da ne prihvata ulazak BiH u NATO i da je najbolje rješenje da BiH bude vojno neutralna. Ukazali su i da su visoki predstavnici međunarodne zajednice u BiH kršili Dejtonski sporazum, namećući rješenja koja nisu u skladu sa Ustavom BiH. Kao jedan od velikih izazova koji je pred BiH podvukli su i radikalizam i terorizam.
Rukovodstvo oba doma Parlamenta BiH prenijelo je lordovima da, uprkos različitim političkim viđenjima o pojedinim pitanjima i problemima, postoji konsenzus o evropskoj budućnosti BiH i opredijeljenost da se prave koraci naprijed na putu ka EU. Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Mladen Bosić kazao je da je na sastanku istaknuto da su najveći problemi u BiH korupcija i stanje u pravosuđu.
- Svi smo se saglasili da treba raditi na tome - rekao je Bosić.
Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH Bariša Čolak rekao je da je lordove upoznao sa činjenicom da u BiH ne postoji zajednički stav o zajedničkoj budućnosti.
- Svjesni smo da bez našeg unutrašnjeg konsenzusa veoma teško možemo popraviti stvari - rekao je Čolak.
Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić uoči sastanka sa Britancima je najavio da će se posebno osvrnuti na neefikasan pravosudni sistem jer je poznato da Velika Britanija godinama izdvaja znatan novac kao podršku razvoju pravosudnog sistema u BiH. Lordovi su razgovarali i sa zamjenikom ministra inostranih poslova BiH Josipom Brkićem te rukovodstvom federalnog parlamenta.
Incko
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izjavio je na sastanku sa članovima Komiteta za međunarodne odnose britanskog Doma lordova da u potpunosti podržava evroatlantski put kao najbolju opciju za BiH i njene građane.
- Nažalost, neki političari i dalje se u prevelikoj mjeri fokusiraju na nacionalna pitanja koja unose podjele među ljudima, dovodeći u pitanje opredijeljenost za evroatlantski program kao istinski prioritet - rekao je Incko.