FOTO: null

Podnošenje zahtjeva za reviziju presude na osnovu tužbe BiH protiv Srbije za genocid je vaninstitucionalno, privatno i antidejtonsko djelo bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i lidera SDA Bakira Izetbegovića, koje će ostaviti posljedice i RS mora obezbije

Istaknuto je to na jučerašnjoj posebnoj skupštini Narodne skupštine RS sazvanoj da bi bili definisani potezi Srpske nakon podnošenja zahtjeva za reviziju koji je Međunarodnom sudu pravde u Hagu nelegalno uputio bivši zastupnik BiH pred tim sudom Sakib Softić na osnovu Izetbegovićeve odluke donesene mimo institucija BiH.

Narodna skupština Republike Srpske sinoć je odbacila i oštro osudila odluku bošnjačkog rukovodstva u BiH da pokrene reviziju presude pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, donesenu protiv volje drugih konstitutivnih naroda u BiH, a predstavnike Srpske u institucijama BiH pozvala da iskoriste sva sredstva da onemoguće donošenje odluka dok ne budu riješena pitanja vitalna za Srpsku.

"Smatramo da ova odluka predstavlja najdirektnije kršenje Ustava BiH i opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH", navodi se u zaključcima usvojenim nakon rasprave o informaciji o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije.

Parlament Srpske, uz zaključke, usvojio je i informaciju o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde protiv Srbije.

Za predložene zaključke glasalo je 46 poslanika, uzdržana su bila 23 poslanika opozicije, a niko nije glasao protiv.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović okončao je posebnu skupštinsku sjednicu.

Najviši zvaničnici RS i poslanici su istakli da je veoma važno da u koordinaciji sa Srbijom dođu do jednog glasa uz ocjenu da Bošnjaci nemaju ekskluzivno pravo na BiH već da ona pripada pripadnicima sva tri naroda. Naglašeno je da je BiH svjesno uvedena u ozbiljnu krizu koja nije potrebna nijednom narodu i koja će ostaviti posljedice i na političkom i ekonomskom planu i uzdrmati temelje BiH. Stav RS je i da svi treba da se uzdrže od jednostranih poteza i da svim legitimnim sredstvima treba braniti Dejtonski sporazum, a njime i položaj Srpske i srpskog naroda.

Paralelne institucije

Predsjednik RS Milorad Dodik pozvao je na jedinstvo i zajednički odgovor na jednostran potez.

- Predstavnici Bošnjaka ne odustaju od nastojanja da srpskom narodu pripišu genocid, što je vidljivo i iz zahtjeva za reviziju presude. Iniciranjem zahtjeva za reviziju Izetbegović je djelovao vaninstitucionalno i u ime jednog naroda i izazvao ozbiljnu krizu. Moramo definisati jedinstvenu politiku. RS je iznad svake pojedinačne funkcije i partije - rekao je Dodik u obraćanju poslanicima naglasivši da bošnjačka politika mora biti odbačena, jer ide u pravcu majorizacije srpskog naroda u BiH.

Dodik je ponovio da je neophodno zatražiti i da se organi BiH izvine Srbiji zbog nedopustivog gesta mržnje, da bude ukinut OHR i da zvaničnici RS u odvojenim pismima o svom viđenju situacije obavijeste sve važnije međunarodne institucije, od Evropskog parlamenta do ruske Dume.

- Ovo je najbrutalniji udar na institucije BiH, jer je Izetbegović sa neformalnom grupom građana donio odluke bez dva konstitutivna naroda. Ovo je kulminacija stanja u kojem se BiH nalazi od 1995. godine i u kojem su vjerske i političke garniture bošnjačkog naroda htjele da nam ukinu prava - naglasio je Dodik i dodao da bošnjačke predstavnike uvijek okupi mržnja prema RS i srpskom narodu.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izrazio je u obraćanju poslanicima očekivanje da će zahtjev za reviziju pasti na prvom koraku.

- Da je sve u redu ne bi stigla odvojena pisma iz suda članovima Predsjedništva BiH. Evidentno je da će ostati posljedice u BiH koje se ogledaju u najdirektnijoj privatizaciji BiH i vaninstitucionalnom djelovanju. Jasno je da postoje paralelne institucije koje odgovaraju samo Izetbegoviću - rekao je Ivanić.

Dodao je da je pripremio novo pismo za Međunarodni sud pravde koje će zbog paralelizma u institucijama BiH predati ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak.

- Narodna skupština trebalo bi da najveću pažnju posveti paralelizmu, načinu donošenja odluka i privatizaciji institucija BiH. Mandat agenta Softića je okončan, pa je podnošenje zahtjeva u Hagu nelegalno - rekao je Ivanić i podsjetio da Predsjedništvo BiH nije donijelo odluku o pokretanju revizije presude.

Premijerka RS Željka Cvijanović kaže da je nedopustivo vaninstitucionalno djelovanje Izetbegovića jer niko nema pravo da u ime svih u BiH samostalno podnosi inicijative.

- Radi se o vaninstitucionalnom djelovanju i privatizaciji institucija BiH - rekla je Cvijanovićeva.

RS privržena Dejtonu

Potpredsjednik parlamenta RS Nenad Stevandić rekao je da ne postoje pravni razlozi za reviziju i da se to ne smije zanemariti. Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Mladen Bosić je ocijenio da je napadnut ustavni poredak BiH i da je to u neku ruku državni udar na institucije.

- Ako smatramo da treba da sačuvamo Dejton i ovakav status RS, onda ne treba da učestvujemo u rušenju institucija koje je Dejton definisao već da iskoristimo ono što nam je pruženo - rekao je Bosić.

Predsjednik SDS-a i poslanik u Narodnoj skupštini Vukota Govedarica je naglasio da je Izetbegović preduzeo neustavan i vaninstitucionalni čin, a šef poslaničkog kluba DNS-a Spomenka Stevanović je rekla da je odluka Izetbegovića da inicira reviziju presude jedan u nizu poteza negiranja onoga što je Dejton postavio.

Prvi čovjek socijalista u parlamentu RS Slobodan Protić je ocijenio da je i dalje na sceni politika koja je usmjerena protiv RS, njenog postojanja i budućnosti, dok je predsjednik PDP-a i poslanik Branislav Borenović rekao je da treba pokrenuti i pojedinačnu krivičnu odgovornost svih koji su učestvovali u podnošenju zahtjeva za reviziju presude.

Poslanici koalicije "Domovina" su nedugo nakon početka posebne sjednice napustili salu ocijenivši da je Softić legitiman predstavnik, a da Ivanić ne štiti Ustav, već sprovodi velikosrpsku politiku.

Optužnica zbog referenduma

Milorad Dodik je potvrdio da se u periodu od 11. do 15. marta očekuje podizanje optužnice protiv zvaničnika Srpske zbog organizovanja referenduma o 9. januaru kao Danu RS.

- Optužnice će biti podignute da bi ućutkali one koji brane interese RS. Organizovana je pravosudna hajka protiv svih političara u RS, bez obzira na to kojoj opciji pripadaju u nastojanju da gotovo cijeli politički establišment bude kriminalizovan da bi se obračunali sa RS - rekao je Dodik.

Predsjedništvo SNSD-a

Predsjedništvo SNSD-a zatražilo je juče da se BiH izvini Srbiji zbog lažnog optuživanja. Milorad Dodik je istakao da će SNSD tražiti od predstavnika u zajedničkim institucijama da redefinišu svoje ponašanje, da u njima ne odlučuju i da se iz njih povuku, sve dok na dnevni red ne budu stavljena važna pitanja za BiH, kao što je jačanje evropskog puta putem afirmacije mehanizma koordinacije.

- Bilo je i jačih kriza u BiH, ali je ova nova po tome što se na bezočan način ruše institucije BiH - rekao je Dodik.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )