FOTO: preduzetnice

Kroz postupke javnih nabavki na svim nivoima vlasti u BiH godišnje prođu milijarde maraka, a dobar dio ugovornih organa dolazi pod lupu revizora, čije kontrole redovno pokažu da svi poslovi nisu završeni u skladu sa zakonom te da je potrebno jačati nadzor s ciljem uspostavljanja što transparentnijeg sistema.

Slabosti u postupcima javnih nabavki svake godine su na listi zamjerki koje revizorske institucije ispostavljaju nadležnima, a zbog takve slike je, između ostalog, krajem prošle godine formirana i radna grupa u kojoj su parlamentarci sa nivoa BiH, ali i predstavnici Tužilaštva, Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, Agencije za javne nabavke te Agencije za borbu protiv korupcije.
 
Do novog pomaka u jačanju odgovornosti i transparentnosti u postupcima javnih nabavki moglo bi doći ako u djelo budu sprovedene zamisli do kojih su došli u Agenciji za javne nabavke BiH. One su, naime, objelodanjene u prvoj verziji programa rada te institucije za 2022. godinu koji se nalazi u fazi konsultacija na zajedničkom nivou.
 
U tom dokumentu je navedeno da je srednjoročnim planom do 2024. godine definisan program “Jačanje sistema javnih nabavki”, kao i pet projektnih aktivnosti među kojima je novi način praćenja postupaka javnih nabavki s ciljem unapređenja efikasnosti i transparentnosti tih poslova i to kroz razvoj modula na Portalu javnih nabavki koji bi koristile sve službe za reviziju poslovanja institucija na svim nivoima u BiH.
 
- Uvođenjem tog modula omogućilo bi se lakše i efektivnije revidiranje postupaka javnih nabavki koje sprovode ugovorni organi, te bi se time dodatno uticalo na pronalazak neregularnosti i efikasnije suzbijanje potencijalne korupcije - smatraju u Agenciji za javne nabavke BiH.
 
Da je taj sektor najpodložniji korupciji, upozoravaju sa mnogih domaćih i stranih adresa. Posljednja upozorenja stigla su upravo od članova posebne radne grupe za unapređenje procesa revizije koja bi, prema ranijoj najavi, u narednom periodu mogla da nastavi obuke za sudije, tužioce i istražioce SIPA na temu značaja javnih nabavki u procesu javne revizije, a u okviru projekta “Efikasnija javna revizija za smanjenje korupcije u BiH” koju CCI sprovodi uz podršku Švedske.
 
Predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamenta BiH Dušanka Majkić, koja je dio te radne grupe, ranije je za “Glas” istakla da je nepoštovanje Zakona o javnim nabavkama BiH najčešća zamjerka u revizorskim izvještajima Kancelarije za reviziju na nivou BiH, zbog čega su i organizovane edukacije i predavanja da bi iskorak bio napravljen ka boljem i transparentnijem stanju.
 
Agencija za javne nabavke BiH je u proteklim godinama u nekoliko navrata prečešljala zaključene ugovore o nabavkama, a iz analiza je bilo vidljivo da ugovorni organi mahom ponavljaju iste greške i izgovore. Posljednja analiza javnih nabavki u 2020. je pokazala i da su određeni primjenjivali izuzeća od zakona i za predmete nabavke koji se ni na koji način nisu mogli dovesti u vezu sa sprečavanjem širenja pandemije. Agencija je u takvim slučajevima te predmete dostavljala nadležnim tužilaštvima u BiH. Iz nevladinog sektora u BiH takođe ukazuju da u privatnim džepovima, a na osnovu nabavki, godišnje završi vrtoglava suma novca.
 
Pritužbe
 
Kancelarija za razmatranje žalbi BiH je lani, u godini koju je obilježila pandemija, evidentirala rekordan broj pritužbi, i to nekoliko hiljada, na postupke javnih nabavki. To je, prema riječima upućenih, dokaz više da odgovornost i transparentnost u tom sektoru još nisu na zadovoljavajućem nivou.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )