FOTO: InfoBijeljina

Propusti u korišćenju sredstava za reprezentaciju, ali i kod službenih putovanja, sumnjive javne nabavke i nepravilnosti kod premještanja zaposlenih samo su neki od propusta koje su revizori otkrili u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO).

Ova institucija na nivou BiH je od revizora dobila mišljenje s rezervom za prošlu godinu te su im isporučene i 23 preporuke koje bi trebalo da realizuju, a koje se najviše odnose na poštovanje propisa kada je riječ o javnim nabavkama koje su, po svemu sudeći, slaba tačka u UIO.

- Prilikom nabavke usluge obnove licenci i održavanja softvera u vrijednosti od 687.179 KM nije zahtijevana od ponuđača garancija za ozbiljnost ponude i izvršenje ugovora. Zakonom o javnim nabavkama ostavljena je mogućnost ugovornom organu da ocijeni potrebu za traženjem navedenih garancija - naveli su revizori.

Takođe otkrili su da se UIO kod postupka nabavke elektronske razmjene podataka u vrijednosti od 500.000 KM opredijelio za avansno plaćanje 30 odsto ugovorene vrijednosti, ali ne i obavezu obezbjeđenja bankarske garancije za dati avans.

- Način plaćanja nije bio predmet istraživanja tržišta i prikupljanja informativnih ponuda, niti je u informativnoj ponudi nuđeno avansno plaćanje, tako da se nismo uvjerili u opravdanost opredjeljenja Uprave za navedeni način plaćanja. Avansno plaćanje budžetskim sredstvima nije praksa u institucijama BiH - poručili su revizori.

Propusti su otkriveni i kod nabavke, isporuke i ugradnje sistema za hlađenje Regionalnog centra Sarajevo, ali i kod nadogradnje poreskog podsistema informacionog sistema UIO te službenih specijalizovanih vozila…

Nepravilnosti su utvrđene i kod trošenja novca za reprezentaciju, odnosno u nekoliko slučajeva otkriveno je da se na računima za ugostiteljske usluge kao povod navodi samo "službeni ručak", čime ne može da bude potvrđena osnovanost nastanka troška.

Analizom bilješki uz finansijski izvještaj revizori su konstatovali da je on detaljno obrazložen, osim za poziciju troškovi spora.

- Naime, troškovi spora sa krajem prošle godine iznosili su 636.203 i u odnosu na prethodnu godinu veći su za 546.130 KM. Do rasta troškova došlo je zbog značajnog povećanja broja sudskih sporova u vezi sa postupanjima UIO prilikom uvoza polovnih vozila - navedeno je u izvještaju, u kojem su revizori naglasili da UIO nije objasnio najvažnije uzroke odstupanja izvršenja u tekućem od izvršenja u istom periodu prethodne godine, kako je propisano podzakonskim aktima.

Pored navedenih propusta revizori su utvrdili i da u pojedinačnim slučajevima otvaranju putnog naloga i donošenju odluke o službenom putovanju nije prethodilo pozivno pismo te da ono nije sastavni dio dokumentacije koja se odnosi na službeno putovanja.

- Prilikom pravdanja i obračuna troškova putnog naloga u pojedinim slučajevima pripadajuće dnevnice nisu umanjene za 70 odsto, iako se iz agende o službenom putovanju i specifikacije troškova nedvosmisleno može utvrditi da je zaposlenom za određene dane provedene na službenom putovanju bila obezbijeđena ishrana (minimalno dva obroka) - stoji u izvještaju.

UIO je i u 2024. godinu, i pored preporuka datih u izvještajima o reviziji iz prethodnih godina, nastavio sa praksom zapošljavanja na određeno vrijeme državnih službenika i zaposlenika bez sprovođenja konkursa.

- Po nalogu direktora vršen je privremeni interni premještaje zbog potreba posla, pri čemu je zaposleni zadržavao postojeće rješenje i visinu plate, a upućivan je na radno mjesto koje je popunjeno u smislu broja izvršilaca predviđenih sistematizacijom, što za posljedicu ima veći broj izvršilaca od broja predviđenog postojećim pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji. Premještaji po nalogu direktora su izvršeni za četiri službenika te 16 zaposlenih - naveli su revizori i podvukli da ovakav način internog premještanja nije prepoznat važećim zakonskim i podzakonskim propisima koji regulišu interne premještaje u institucijama BiH.

Vozila ne koriste

Savjet ministara BiH dao je saglasnost UIO da raspolaže sa 368 vozila, a na kraju prošle godine ova institucija imala je 284 vozila za specijalizovane namjene, koliko je bilo odobreno starim pravilnikom.

- UIO je putem licitacije u prošloj godini prodao 56 vozila. Međutim, uvidom u pregled službenih vozila i troškova upotrebe ustanovili smo da i dalje postoji određeni broj vozila koja se veoma malo ili nikako ne koriste, što, imajući u vidu i troškove održavanja, registracije, osiguranja i drugih troškova koji su u vezi sa vozilom, implicira na neefikasno upravljanje sredstvima odobrenim za ove namjene - poručili su revizori.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )